bitcoin
Bitcoin (BTC) $32,516.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,067.05
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $290.49
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinTarihin En Büyük Bitcoin Vurgunu Yaşandı: 69.000 BTC Çalındı

Tarihin En Büyük Bitcoin Vurgunu Yaşandı: 69.000 BTC Çalındı

Tarihin en büyük Bitcoin vurgunlarından biri yaşandı. Güney Afrikalı iki kardeş, kurdukları Africrypt isimli kripto para borsasından yaklaşık 69 bin BTC çaldılar ve izlerini kaybettirmeyi başardılar.

Bloomberg tarafından yapılan habere göre, mağdurlar tarafından tutulan bir Cape Town hukuk firması, kardeşlerin yerini bulamadıklarını söyledi ve konuyu ulusal polis gücünün seçkin bir birimi olan Hawks’a bildirdi. Ayrıca, dijital paraları dönüştürmek için herhangi bir girişimde bulunulması durumunda dünya çapındaki kripto borsalarına da durum bildirildi.

Geçen yıl Bitcoin fiyatının zirve yapmasının ardından, 4 milyar dolardan fazla değere sahip yaklaşık 69.000 BTC’nin ortadan kaybolması, şimdiye kadarki en büyük dolandırıcılık anlamına geliyor. Yaşanan bu olay, zaten son zamanlarda gündemde olan düzenleyicilerin piyasaya düzen getirme çabalarını teşvik edebilir.

Bitcoin (BTC)

Africrypt Operasyon Direktörü Ameer Cajee, ilk olarak müşterilere şirketin bir hack kurbanı olduğunu bildirdi. Kayıp fonların geri alınma sürecini yavaşlatacağı için olayı avukatlara ve yetkililere bildirmemelerini istedi.

Bununla birlikte, bu durumdan şüphelenen bazı yatırımcılar, olayı avukatlara ve hukuk firmalarına söylediler. Hukuk firması Hanekom Attorneys’in çalışması sonucunda, BTC’lerin hem borsadan hem de müşteri cüzdanlarından çekildiği ve izlenmesinin zorlaştırılması için bazı mikserlere ve diğer BTC havuzlarına gönderildiği tespit edildi.

Daha sonra, Cajee için bir cep telefonu numarasına yapılan aramalar hemen bir sesli mesaj servisine yönlendirildi. O ve 20 yaşındaki erkek kardeşi Raees, 2019’da Africrypt’i kurdu ve yatırımcılar için tampon getiri sağladı. Raees‘e yapılan aramalar da doğrudan sesli mesaja yönlendiriyordu ve şirketin web sitesi kapandı.

Bilindiği gibi geçtiğimiz dönemlerde Türkiye THODEX isimli bir kripto para borsasını konuşmuştu. CEO Faruk Fatih Özer, yatırımcıların parasını alarak yurt dışına kaçmıştı.

AyrıcaGüney Afrika’da geçen sene de bir başka kripto para platformu olan Mirror Trading International’da da yaklaşık 1.2 milyarlık BTC kaybolmuştu.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.85%
$32,516.00
$276.39
Ethereum (ETH)
3.64%
$2,067.05
$75.24