bitcoin
Bitcoin (BTC) $56,622.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,273.26
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $583.06
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinTBMM Raporu: Türkiye Kripto Para ve Bitcoin Pazarından Gelir Elde Edebilir

TBMM Raporu: Türkiye Kripto Para ve Bitcoin Pazarından Gelir Elde Edebilir

Milliyet’in haberine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın, Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri raporunda, Bitcoin ile ilgili önemli detaylar ortaya çıktı.

Altın ve nakit paraların tarihsel sürecinin incelendiği raporda, “Bitcoin; bankaların, aracı kurumların, otoritelerin ve hükümetlerin denetim ve düzenlemelerinden, her türlü işlem masraflarından ve kısıtlamalarından uzaktır” ifadeleri kullanıldı.

BTC’nin geleneksel ödeme araçlarının yerini almasının her geçen gün arttığı belirtilen raporda, Türkiye’nin BTC’yi izlemesi gerektiği vurgulanarak, risklerin değerlendirilerek, teşvik edici düzenlemeler yapılarak, kripto para pazarından gelir elde edilmesinin mümkün olabileceği yer aldı.

“Kripto paralar dışındaki dijital ve sanal paralar, kendi başlarına para birimi değildirler. Temsil ettikleri ülkenin ulusal para birimine dayalıdırlar ve o ülkenin merkezi otoritelerince düzenlenip denetlenebilirler. Yani, dijital olarak bir değeri temsil eden varlıklar dijital para birimidir. Bu para biriminden itibari para cinsinden tanımlananlara elektronik para, itibari para cinsinden tanımlanamayanlara ise sanal para denilmektedir. Merkezi olmayan sanal paralardan şifre bilimi kullananlar ise kripto para olarak adlandırılmaktadır.”

Bununla birlikte, kripto paraların geleneksel paralara kıyasla, merkezi olmayan yapısının belirtildiği raporda; “Merkezi olmayan bu yapının kontrolü blockchain adı verilen bir nevi kayıt defteri niteliğindeki işlem veri tabanları tarafından gerçekleştirilmektedir” ifadeleri yer aldı.

“BTC ve altcoin’lerin alternatif para birimine karşılık gelmesi ve herhangi bir otoriteye bağlı olmaması, karapara aklanması ve yasadışı işlemlerde kullanılması gibi eleştirileri beraberinde getirse de mevcut koşullarda dijital para olgusunun varlığı bir tarihsel birikimin başarı aşaması olarak görülmekte ve bu aşamaya ayak uydurmak için çalışmalar ve düzenlemeler yapıldığı bilinmektedir.”

Ayrıca raporda BTC’ye ayrıca yer verilerek, pek çok ülkede dijital paralar için düzenleme ve denetleme yoluyla kısıtlamalar yapıldığı, yine de pek çok ülkenin bu teknolojik sıçramayı yakından takip ederek dijital paraların statülerine yasal bir meşruiyet kazandırma ya da kendi bünyelerine alma çalışmaları bulunduğu dile getirildi.

“Alışık olduğumuz altın ve nakit paralarla karşılaştırıldığı zaman sanal kripto para olan BTC oldukça yenidir. Getirdiği teknolojiler umut verici ve gelişmeye açıktır. BTC’den sonra pek çok altcoin geliştirilmiştir, fakat şimdilik hepsinin başarısı BTC’ye endekslidir.”

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.54%
$56,622.00
$305.76
Ethereum (ETH)
2.32%
$4,273.26
$99.14