Telegram Kendi Blok Zincirini ve Kripto Parasını Yaratıyor!

Popüler şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram, konuya aşina olan kaynaklara göre kendi Blockchain platformunu ve kendi kripto parasını yaratarak, kripto alış...

0

Popüler şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram, konuya aşina olan kaynaklara göre kendi Blockchain platformunu ve kendi kripto parasını yaratarak, kripto alış verişini başlatacak. Yeni platform “Açık Ağ” veya “Telgraf Açık Ağı” (TON) olarak adlandırılacak. Yeni ağın, Blockchain teknolojisinin geliştirilmiş bir versiyonuna dayalı olması bekleniyor.

Yeni platformun ilk raporları bugün Anton Rozenberg tarafından açıklandı. Rozenberg, yeni platform için bir reklam videosunun olduğunu iddia etti ve videoyu Facebook’ta (video kaynağını açıklamadı) yayınladı. Yetkili, TON’un baskıcı hükümet altındaki ülkelere yardım edeceğini de belirtti. Çünkü mesajlaşma uygulaması yoluyla, kullanıcılar para aktarabilecekler. “Bu, baskıcı devletlerin, vatandaşlarının parası üzerindeki kontrolünü kısıtlamak için kullanılabilir” diye ekledi Rozenberg.

TON’un para birimi “Gram” olarak adlandırılacak ve platform, en popüler mesajlaşma uygulamalarının birçoğuyla entegre bir şekilde çalışabilecek. (Henüz kesin bilgi değil).

Platform, hafif cüzdanlardan (light-weight) yararlanacak ve bu özelliğiyle kullanıcıların büyük bir Blockzincirini indirmelerinin önüne geçilmiş olacak. Bloomberg’e göre TON platformu, 180 milyon kullanıcıya sahip olduğu için, TONG platformu çoğu yeni platformda olduğu gibi yıllar alan bir önyükleme dönemi ve kullanıcı kazanma süreci yaşamak zorunda değil. Zira Telegram, Blockchain topluluğunda çokça popüler bir uygulama.

Rusya’nın Mark Zuckerberg’i

Pavel Durov, kardeşiyle 2013’te Telegram’ı yaratmak için bir araya geldi.
Uygulama uçtan-uca şifrelemeye sahip ve bu da baskıcı rejimler altında yaşayan muhalifler ve sıradan vatandaşlar için son derece yararlı. Aslında, Bloomberg’e göre Telegram, İran’ın internet trafiğinin %40’ını oluşturuyor. İran hükümeti, uygulamanın gizlilik özelliklerinden ötürü Duov’u gıyabında terörle suçladı.

Durov  bu durumdan çok rahatsız değil; o zaten ulusal hükümetlere karşı gelmekteydi. Durov ve kardeşi, Rusya’nın en büyük sosyal paylaşım ağı VK’yi kurarak, 3 milyar doları aşan bir şirket sahibi olmuşlardı. VK aslında Facebook’a oldukça benziyordu. Fakat Zuckerberg kontrolü elinde tutuyordu ancak Durov hiçbir şeye sahip değildi.

Kişisel kullanıcı bilgilerini Rusya makamlarına vermeyi reddettiğinde, şirketteki hissesini Putin’in müttefiklerinden birine satmak zorunda kaldı. Böylece, Zuckerberg bir halka arz seçeneğine sahipken, Durov yaratımından para kazanmak için bir ICO kullanıyor.

Durov, VK’nın satılmasına zorlanmasından sonra 300 milyon dolar ve 2 bin Bitcoin aldı ve Rusya’dan yasal yollarla ayrıldı. Servetiyle birlikte St. Kitts ve Nevis’e gitti. Vatandaş olmak için Karayipler’e yeterince yatırım yaptı. Ancak, zamanının çoğunu Dubai’de geçiriyor.

Durov, Telegram’ın herhangi bir fiyata satılmayacağına ısrar ediyor. Çünkü ona göre, kullanıcılarının gizliliğini riske etmemek onun için paradan çok daha değerli. Durov şöyle söyledi:

“Bir ömür boyu garanti veriyorum. 20 milyar dolara bile olsa satmayacağım.”

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.