Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Tether, Bitcoin Fiyatını 7,500 Dolar'a Ulaşmasını Sağladı

Tether, Bitcoin Fiyatını 7,500 Dolar’a Ulaşmasını Sağladı

Kripto piyasası ve Bitcoin yatırımcıları Pazartesi sabahı bir şok geçirdiler, çünkü kendini “stabilcoin” olarak ilan eden Tether (USDT), ABD doları karşısındaki % 6’lık düşüşünün sonrasında, kripto camiası içinde büyüyen bir kafa karışıklığı yarattı.

Tether ve Bitfinex Kripto Pazarında Endişe Yarattı

Pazartesi sabahı, kripto paralar hacim olarak azalmaya devam etse de, fiyatlarda güçlü ama şüpheli bir hareket yaşandı. Kullanıcılar, bu artışın ardındaki katalizörü belirlemek için internete el atınca, bir şeylerin garip olduğu hemen anlaşıldı.

Bitcoin bir şekilde USDT’yi destekleyen Bitfinex, Kraken, Binance ve OKEx borsaları üzerinde 7,200 $ ‘lık yükseliş sağlasa da, Tether destekli olmayan platformlarda Bitcoin fiyatı yalnızca 6.700 $’ ın biraz üzerine çıktı.

https://twitter.com/Bitfinexed/status/1051727739366060032

Karşıtlığa katkıda bulunmak için, $1.00 değerini aylar boyunca elinde tutan Tether, normal fiyatının %6 altına düştü ve bu, fiyatın fırlamasıyla ilgili bir şeylerin doğru olmadığı teorisini destekledi.

Saygın bir pazar analisti olan Alex Kruger, bu tartışmalı piyasa davranışını kabul ederek, düşüncelerini Twitter üzerinden aktardı. Kruger, ilk olarak, Tether Vakfı’na yakın ilişkide olduğu bildirilen Coinbase ve Bitfinex arasındaki fiyat farkının altını çizdi.

Analistin belirttiği gibi, bir noktada Bitfinex ve Coinbase’deki Ethereum değeri arasındaki fiyat farkı, yeni kripto pazarında neredeyse ilk defa %10’u geçti. Kruger, bu mantıksız yayılımın mantıksallaştırılmasıyla, sözde stabil kripto paranın $0.96’nın altına düştüğü sırada Tether’de bir garipliği işaret ederken, kripto varlıklarının fiyatı yükseldi.

USDT, bu pazarın en likit kripto varlıklarından biri iken, BTC / USDT işlem çiftinin order bookları, bu benzeri görülmemiş tasfiyeyi kaldıramadı ve bu da Bitcoin fiyatının, Tether’in işlem gördüğü platformlarda 7,000 $ ‘ın üzerinde hareket etmemesiyle sonuçlandı.

New York merkezli trader bu teoriyi doğruladı ve şu yorumu yaptı:

“USDT çöküyor, fiyat 0.94 Dolar. Tüm kriptoları daha yükseğe itmeye yardım ediyor… Tether’in çöküşü bu ayı piyasasından bitcoin gönderse, oldukça ironik olurdu.”

Kısa bir süre önce banka hesabı yatırma çekme sorununa maruz kalan Bitfinex’in, önümüzdeki hafta içinde bankacılık durumu ile ilgili bir güncelleme yapması planlanıyor. Bu durum Tether’e olan güveni yeniden tesis edebilir.

Bunu akılda tutarak, USDT bir şekilde bir fiyat düşüşü ile karşı karşıya kalmaya devam etmediği sürece, bu irrasyonel fiyat hareketinin uzun bir süre devam etmesi olası değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Bitcoin – Altın Korelasyonu Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Bitcoin - altın korelasyonu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı; küresel ekonomi Covid-19 virüsünden muzdarip olduğu sürece de yüksek kalacak gibi görünüyor.

Ethereum Düzeltmesi, YFI ve UNI Fiyatını %46 Düşürdü

Ethereum fiyat düzeltmesi, YFI ve UNI tokenlarının %46 oranında düşmesine neden olan bir çöküşü tetikledi. Ağustos ayında Bitcoin ve...

Ünlü Analist, Bitcoin, Ethereum ve Altcoin Pazarını Değerlendirdi

Ünlü kripto stratejisti Nicholas Merten, Bitcoin, Ethereum ve altcoinlerde yaşanan ani düşüşün ardından bir piyasa değerlendirmesi yaptı. Yeni bir...

MEME Token Nedir ve Nasıl Yaratıldı?

Kripto piyasası ve özellikle Ethereum tabanlı kripto paralar son birkaç gündür düşüş eğiliminde. Ethereum tabanlı çoğu DeFi tokenı, kısa...