Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Tether Piyasa Değeri, XRP'yi Tekrar Geride Bıraktı

Tether Piyasa Değeri, XRP’yi Tekrar Geride Bıraktı

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük stablecoini olan Tether (UDST), XRP’den daha iyi performans gösteriyor.

1 Eylül’de Tether, XRP‘yi piyasa değeri açısından üçüncü en büyük kripto para birimi olarak aşarak Ethereum‘dan sonra ikinci en büyük altcoin oldu.

Coin360‘tan alınan verilere göre, baskı zamanı itibariyle USDT’nin piyasa değeri 13,4 Milyar Dolar’dan fazla. XRP ise şu anda 13 Milyar Dolar’lık piyasa değerine göre dördüncü en büyük kripto para durumunda.

Sıralamadaki son hareket 2020’deki kripto piyasası için yeni bir şey değil. Tether, Mayıs 2020’de de üçüncü en büyük kripto para olarak XRP’yi geride bırakmıştı.

Her iki kripto para birimi de o zamandan beri piyasa değerini önemli ölçüde artırdı. Tether, XRP’yi yaklaşık 8,8 Milyar Dolar’lık bir piyasa değeriyle aşarken, o sırada XRP’nin piyasa değeri yaklaşık 8,6 Milyar Dolar’dı.

XRP’nin düşüşü, kıdemli bir Ripple yöneticisinin XRP’nin stablecoinlerle rekabet etmediğini iddia etmesinden kısa bir süre sonra geldi. 19 Ağustos’ta Ripple’daki küresel operasyonların kıdemli direktörü Emi Yoshikawa, XRP’nin stablecoin veya merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ile rekabet etmediğini savundu.

Yoshikawa‘ya göre XRP, stablecoin ve CBDC geliştirmedeki küresel ilerlemeyi tamamlıyor. Yönetici;

“Çeşitli stablecoinlerin ve CBDC’lerin, bağımsız kripto varlıkları XRP’yi birbirine bağlayarak likidite sorununa yanıt vererek sinerji yaratacağına inanıyoruz” dedi.

Tether’in yeni piyasa değerindeki büyüme, bu yıl stablecoindeki muazzam büyümenin ortasında geldi. Hem Tether hem de USD Coin (USDC), Temmuz 2020’de USDC’nin 1 Milyar Dolar’ı kırmasıyla son zamanlarda önemli kilometre taşlarına ulaştı.

Bitcoin (BTC) gibi oldukça değişken kripto varlıklarının aksine, Tether (USDT) gibi stablecoinler, USD gibi itibari para birimlerinin dijital temsilini sağlamak ve “sabit” bir fiyat sağlamak için tasarlanmıştır. Bire bir ABD Doları olarak belirlenen Tether’in fiyatı her zaman bir ABD Doları’na eşittir.

“Kararlı” bir kripto para birimi sağlayan Tether, günlük işlem hacmi açısından en büyük kripto para birimidir. Coin360‘dan alınan verilere göre, yayın zamanı itibarıyla Tether’in günlük işlem hacmi Bitcoin’in 9,5 Milyar Dolar’ını aşarak 10 Milyar Dolar’ı aştı. Bildirildiği gibi Tether, ortalama günlük transfer hacmi açısından da büyük ödeme işlemcisi PayPal‘dan daha büyük.

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti olan Binance'in...

DeFi Dünyası

Yam Finance, DeFi Koruma Protokolü Umbrella’yı Başlattı

DeFi platformu Yam Finance, akıllı sözleşme istismarlarına ve saldırılara karşı havuz tabanlı güvenlik sunmayı amaçlayan Umbrella adlı yeni bir merkeziyetsiz koruma protokolü başlattı. Saldırı ihtimallerine...

UniSwap Token (UNI) Hakkında Analist Görüşleri

Uniswap Tokeni UNI, piyasaya hızlı bir giriş yapan ancak daha sonra yavaşça düşüş yaşayan DeFi tokenları arasında yer alıyor. UniSwap borsasının yönetişim belirteci UNI, Çarşamba...

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı. Etherscan verilerine göre Ethereum ağındaki...