bitcoin
Bitcoin (BTC) $56,620.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,414.78
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $616.18
Ana SayfaKripto Para HaberleriTether (USDT), Çin'den Sermaye Kaçışını Sağlayabilir

Tether (USDT), Çin’den Sermaye Kaçışını Sağlayabilir

Doğu Asya kripto pazarı, Pekin’in ulusal dijital para birimlerine ve bölgesel ekonomik kargaşaya ilişkin haberlere hızlı tepki gösterdi.

Blockchain analitik firması Chainalysis‘in yeni bir raporuna göre, kripto para birimleri ve özellikle Tether (USDT), Çin’den gerçekleşen son sermaye kaçışında kilit rol oynayabilir.

Rapor, Doğu Asya’daki kripto işlemlerinin %44’ünden fazlasının bölgedeki karşı taraflarla gerçekleştirildiğini ve bunun da Çin’i sektörde “kendi kendine yeten bir pazara en yakın olan ülke” yaptığını belirtiyor.

Bununla birlikte son 12 ayda, Doğu Asya’nın küresel kripto aktivitesindeki nispi payı, Çin’den 50 Milyar Dolar değerinde kripto para biriminin ayrılmasıyla düşmeye başladı. Grayscale araştırma direktörü Philip Bonello şunları söyledi:

“Görünüşe göre birçok bölgedeki kullanıcılar, yerel para birimlerinden sınır ötesi maaş bordrosu, havale ve sermaye uçuşu için ABD dolarına erişmek için stabil kripto para kullanıyor.”

Pekin’in 2017’de kripto para birimini doğrudan Yuan’a dönüştürme yasağından bu yana, ABD dolarına sabitlenmiş stabil kripto para Tether, Çin pazarındaki tüccarlar için popüler hale geldi.

Diğer bölgelere kıyasla Doğu Asya, hacime göre transferlerin %51’inde Bitcoin’e (BTC) ayrılan zincir içi hacimde en düşük paya sahip. Geri kalanın %93’ü, USDT olan stabilcoinlerden oluşur.

Yen – USDT alım satımları kesinlikle yasak olsa da, OTC brokerları, traderların fiyat dalgalanması konusunda endişelenmeden kripto alım satımlarından sağladıkları kazançları kilitlemeleyebilmek için stabil kripto para satmaya devam ediyor. Bu yılın Haziran ayında Tether, Doğu Asya adresleri tarafından en çok alınan dijital para olan Bitcoin’i geride bıraktı.

Doğu Asya pazarında, geçtiğimiz yıl 18 Milyar Dolar’ın üzerinde Tether, yabancı yargı alanlarındaki adreslere taşındı. Bunun ne kadarının sermaye kaçışını yansıttığını kesin olarak belirlemek zor.

Analistler, Yen’in bu yıl içinde dalgalanarak yükselişinin ve devam eden ABD-Çin ticaret savaşının ortasında yaşanan gerginliğin, yerel yatırımcıları sermaye kontrollerinden kaçmaya teşvik edebileceğini iddia ediyor. Pekin ise vatandaşların her yıl ülke dışına 50.000 Dolar’dan fazla taşımasını yasaklıyor.

Bu arada hükümet, yabancı emlak yatırımları ve diğer varlıklar yoluyla sermayeyi offshore etme yollarını buldu ve kripto para birimlerini ve özellikle Tether ‘i olası bir alternatif olarak görmekte.

Diğer katkıda bulunan faktörler arasında Pekin’in yakında çıkacak ulusal kripto para biriminin özel dijital varlık pazarını nasıl etkileyeceğine dair belirsizlik de yer alıyor. Chainalysis, bu durumun Çin’in kripto para birimi topluluğunu “varlıklarının bir kısmını yurt dışına taşımaya” ittiğini öne sürüyor.

Primitive Ventures kurucu ortağı ve bölge uzmanı Dovey Wan, Pekin’in yeni teknolojilere yaklaşımı söz konusu olduğunda “altyapıların önemli olduğunu” söyledi:

“Başkan Xi‘nin Blockchain’den bahsetmesi ancak Bitcoin’den bahsetmemesi önemli. Bu, dijital Yen’in, tek resmi devlet onaylı kripto para birimi olacağı ve kriptonun özel bir varlık olarak görüşünü azaltacağı anlamına geliyor.”

Çin devletinin kripto para politikası uzun zamandır traderların hangi varlıkları neden kullandıklarını şekillendiriyor.

Bu ayın başlarında Amerikalı yayınca Max Keizer‘in yapmış olduğu yorumda, jeopolitik gerilimlerin Asya’dan sermaye kaçışını teşvik ettiğini iddia etti.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.72%
$56,620.00
$973.86
Ethereum (ETH)
1.17%
$4,414.78
$51.65