bitcoin
Bitcoin (BTC) $61,086.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,091.20
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $480.26
Ana SayfaKripto Para HaberleriTom Lee, Blockchain İstanbul Summit Etkinliğinde Konuştu

Tom Lee, Blockchain İstanbul Summit Etkinliğinde Konuştu

Dün, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Blockchain İstanbul Summit etkinliğinde, Fundstrat kurucusu ve Wall Street Analisti Tom Lee, yaklaşık kırk dakikalık bir sunum gerçekleştirdi.

Tom Lee İstanbul’da

Tom Lee İstanbul'da

Haliç Kongre Merkezi’nde, Bitcoin, Blockchain ve geleneksel finansal sistem konularına değinen Wall Street analistinin konuşması oldukça büyük ilgi gördü.

Biz de CoinAdam ekibi olarak Tom Lee’nin konuşmasını sizler için yerinde dinledik.

İşte Tom Lee’nin konuşmasının özeti;

İlk olarak 2019 yılının kripto fiyatları için ve blockchain için çok iyi bir yıl olacağını söyleyebilirim. İkincisi ise kriptonun kendini geliştirmesi ile ilgili.

Kripto pazarı için 2018 neden kötü bir yıldı? 2017 ne kadar iyiyse, 2018 o kadar kötüydü. Bitcoin, 2018’in çoğunda durağandı ve yıl sonua doğru çatallandı (hard fork), “Fork Savaşları” dediğimiz bir dönem yaşandı ve bununla birlikte sermaye piyasalarında da bir çöküş yaşadı.

2018 şu açıdan da kötüydü, beklentiler çok yüksekti. Parabolik olarak yükseliş mümkün değildi o nedenle düşüşe bir düzeltme oldu diyebiliriz. Özellikle ICO proje fonlamaları da düşüşte etkili oldu.

2019 Yılına Nasıl Başladık?

Şimdi, 2019 yılına nasıl başladık; Piyasaya bir baktığımızda geçtiğimiz yıla oranla fiyatların %80 olarak düştüğünü söyleyebilirim. Fakat 2019 yılının kripto pazarı için neden çok iyi bir yıl olacak. Özellikle makro piyasaların kripto pazarına daha pozitif olması, kriptoların bu yıl yükselmesindeki önemli bir etken olacak.

Kripto pazarı, 2010 yılından bu yana, tarihteki dördüncü en büyük gelişen ve en büyük düşüşü yaşayan pazar. Blockchain o kadar yaygınlaştı ki Bitcoin bunu karşılayamadı. 2015’de bir düşüş yaşanmıştı, burası çok kritik bir nokta. Teknik detay açısından bakarsak fiyat momentumu gelişmeye başlıyordu ve bu süre kripto almak için çok iyi bir zamandı. Bu düşüş faydalanılması gereken bir zamandı.

Kripto Paralar Yeni Finansal Mimari

Şunu hatırlamalıyız; Her varlıkla ilgili iki gerçek var ve bu gerçekler kripto paralar için de geçerli. Birincisi ‘Network değeri’, bu konu ilk başta daha pozitif bir aşamadaydı. İkincisi ise ‘kullanışlılık’. “Bu sektör gelişecek mi geleşmeyecek mi?” buna bakmak. Fundstart’ta biz kriptoların uyumluluğuna ve network değerine bakıyoruz. Verilerimize bakarak, dijital paraların yeni finansal mimari olduğunu söyleyebiliriz.

2019’da pek çok şey gerçekleşecek ama 3 şey çok önemli. Birincisi makrolar çok fazla gelişecek. Makro, blockchain ve dijital paraların bir varlık sınıfı olarak görülmesini iyileştirecek şeylerdir. Borsada, Facebook’tan bir hisse aldığınızda bu bir makro ekonomi terimiyle açıklanabilir. Bunlar şirkete özgü değildir. Kripto pazarı ile ilgili de aynı şey geçerli. Bir diğeri, teknik konuların gelişmesi ve diğeri de JP Morgan’dan alınacak bilgiler.

Geçen sene 2018’de yükselen pazarlarda düşüş yaşandı ve bu da Bitcoin’e yansıdı. Yani açıkça borsalarda ne oluyorsa kripto pazarını etkiliyor. Artık kriptoya yatırım yapan firmalar büyüyecek ve bu da aynı şekilde borsaları etkileyecek.

2019’da Neler Olacak?

2019’da ne olacak dersek, bazı küresel şirketler büyük noktada gelişiyor ve bunlar kripto paralara yatırım yapmaya başladılar. Böyle oldukça durum tabiki pozitif yönde değişecek.

Diğer para birimlerine göre dolar değeri düştüğü zaman, kripto paralarda yükselme görüldü. Bu biraz mantıklı geliyor açıkçası, dijital bir para biriminin dolar karşısında değerinin şekillenmesi oldukça doğal. Dolar geçen sene bir ara düşüşe geçmişti, bu da Bitcoin fiyatının artmasını sağladı. Ayrıca, Bitcoin’in 200 günlük ortalamasının altında ve üstünde olduğu zamanlar oldukça önemli.

Bitcoin, Teknik İşaretleri Yakından İzliyor

Bitcoin’in 200 günlük ortalamanın üstüne çıkması gerekmekte. 2010 yılından bu yana 200 günlük ortalamanın üstüne çıktığı zaman %93 pozitif olmuş. Altında olduğu zaman ise %10 altında kalmış. Bunun anlamı, Bitcoin teknik işaretleri çok yakından izliyor. Kripto paralar kazançları raporlamaz, bu yüzden teknik detaylar burada önem kazanıyor. Teknik analiz için 200 gün çok önemli, önümüzdeki dört ayı etkiler. 2019’da kriptolar için pozitife döneceğini düşünüyoruz.

JP Morgan’dan Kripto Pazarının Gelişimi için Büyük Adım

Örneğin JP Morgan kendi kripto parasını çıkardı. Temel olarak dijital bir para. Bu çok büyük adım. JP Morgan, “blockchain bir işe yaramıyor” derken, kendi kripto parasını çıkarma noktasına geldi. Geleneksel finansman mimarisiyle, kripto para mimarisi arasındaki geçişler olacak. 2019’da çok büyük gelişmeler yaşanacağını tekrar ifade edebiliriz.

Geçen sene kripto en önemli üç pazar arasına girdi. Kripto paralara şüpheli bakanlar, aslında geleneksel finansal sistemin çok iyi çalıştığını düşündükleri için şüpheleniyorlar.

Geleneksel Finansal Sistem İşe Yaramıyor

Şunu gördük ki aslında sadece zenginseniz bu geleneksel finans sistemleri işe yarıyor. Bunlar çok pahalı sistemler ve kriptolar bu alanda çok iyi işe yarayabilir. Bankalara duyulan güvenle her yıl trilyonlarca lira para yatırılıyor. İşte kriptolar da bu güven duygusunu baz alarak işliyor.

Bankalar, fonlarınızı sizi mutlu etmek için kullanmıyorlar. Kendileri bu fonları kişi başına yüksek oranda kar etmek için kullanıyorlar. Bu kazanç yaklaşık Facebook’un kazandığından 1000 kat daha fazla. Facebook şuan dünyadaki en güçlü firma ve yine de bankaların müşterilerinden yaptığı kadar kar elde edemiyor.

Yeni finansal sistem sayesinde herkes bir  kripto cüzdanına sahip olduğunda, kripto pazarında çok yüksek artış olur. Bunun olması, kripto pazarında yüzde 100’lük ve hatta belki de yüzde 200’lük bir artışa sebep olacak.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.84%
$61,086.00
$513.12
Ethereum (ETH)
1.16%
$4,091.20
$47.46