Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Tüm Bitcoin'lerin %47'si ile Aralık 2017'den Beri Hiç İşlem Gerçekleştirmedi

Tüm Bitcoin’lerin %47’si ile Aralık 2017’den Beri Hiç İşlem Gerçekleştirmedi

17 Eylül 2018 tarihinde Diar tarafından yayınlanan bir çalışma, dolaşımdaki tüm Bitcoin miktarının %42’sinin, Aralık 2017’de 20.000 Dolarlık en yüksek fiyatından bu yana hiç işlem gerçekleştirmeyen 200’den fazla cüzdanda tutulduğunu tespit etti. BTC’lerin tutulduğu 200’ün üzerindeki cüzdan, yatırım cüzdanı olarak sınıflandırılıyor. Ayrıca, bu yatırım cüzdanlarının %27’si, 2018 ayı piyasasına rağmen bakiyelerini genişletti.

Diar araştırması, Bitcoin’lerin geri kalanıyla da ilgili tahminlerde bulundu. Var olan tüm Bitcoinlerin %13’ünün işlemlerde ve hali hazırda likiditede kullanıldığını, % 15’inin borsa cüzdanlarında bulunduğunu ve aktif olarak alınıp satıldığını ve Bitcoinlerin % 30’unun, yani 5.2 milyon BTC’nin ise kayıp veya akışta olmadığı paylaşıldı.

Şimdi tahmin edilen kayıp Bitcoinler, önceden yapılan “kayıp 2 milyon BTC” tahminini geride bıraktı. Fakat bu tahmin aynı zamanda Satoshi Nakamoto’nun olduğu söylenen ve hareketsiz duran 1 milyon BTC’yi de içeriyor. Kaç Bitcoin’in kayıp veya aktif olarak dolaşımda olmadığını tahmin etmek neredeyse imkansız.

Ne olursa olsun, bu çalışmadan öğrenilmesi gereken en önemli nokta, Bitcoin’in %28’inin likit olup aktif olarak işlem görmesi, yatırım cüzdanlarında ise en az %42’sinin tutulmasıdır. Bu muhtemelen, 2018’de aşırı satış baskısına rağmen, Bitcoin’in 5,800 ABD dolarının altına inilmemesinin nedenini açıklıyor. Bitcoin, 5,800 ABD Doları’ndan 6,500 USD aralığına birden çok kez geri sıçradı.

Temel olarak, balinalar tarafından tutulmakta olan Bitcoinler, kayıp olan veya likit olmayan Bitcoinlerin sayısından daha çok. Bu Bitcoinler, fiyatı düştükçe satın almaya istekli olanların ellerinde. Diar’ın bu çalışması, Bitcoin’in satış baskısının tükenebileceğinin kanıtı olabilir. Çünkü çoğu Bitcoin satışa sunulmamakta. Açıkçası, Bitcoin satış baskısının tükenmesi noktasında arz ve talep tarafından belirlenen bir seviye, yaklaşık 5,800 dolar civarında bir yerde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Ünlü Kripto Analisti, Bitcoin Fiyatının Ne Zaman 100.000 Dolar’a Çıkacağını Söylüyor

Bitcoin fiyatının 2019 yılında 11.600$ seviyelerinden 6.400$ seviyelerine düşeceğini doğru tahmin eden kripto stratejisti, BTC fiyatının patlayacağına ve 100.000$ seviyelerine yükselmeye başlayacağına...

Ethereum Düzeltmesi, YFI ve UNI Fiyatını %46 Düşürdü

Ethereum fiyat düzeltmesi, YFI ve UNI tokenlarının %46 oranında düşmesine neden olan bir çöküşü tetikledi. Ağustos ayında Bitcoin ve...

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.

Ünlü Analist, Bitcoin, Ethereum ve Altcoin Pazarını Değerlendirdi

Ünlü kripto stratejisti Nicholas Merten, Bitcoin, Ethereum ve altcoinlerde yaşanan ani düşüşün ardından bir piyasa değerlendirmesi yaptı. Yeni bir...