bitcoin
Bitcoin (BTC) $42,828.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,950.01
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $355.20
Ana SayfaKripto Para HaberleriTurkcell, Mobil Dünya Kongresinde Blockchain Teknlojisini Tanıttı

Turkcell, Mobil Dünya Kongresinde Blockchain Teknlojisini Tanıttı

Geçtiğimiz gün İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen, GSMA Mobil Dünya Kongresinde, Türk teknoloji devi Turkcell de yerini aldı. Turkcell geliştirdiği bazı ürünlerin ve hizmetlerin yanı sıra, blockchain teknolojisi ile ilgili  çalışmlarını da tanıttı.

Dünyanın en büyük teknoloji furalarından biri olan GSMA Mobil Dünya Kongresine katılan Turkcell, blockchain teknolojisi ile geliştirdiği çalışmalar, uluslararası dolaşım, kimlik yönetim ve bağış alanlarında hizmet sunacak. Gerçekleşen bu unsurlar sayesinde zaman tasarrufu sağlanırken, hızlı, şeffaf ve güvenilir platform imkanı sağlanacak. Blockchain teknolojisinin, etkili olacağı sektörler arasında finans, tedarik zinciri ve lojistik, kimlik yönetimi, perakende ve e-ticaret ve sağlık olarak tahmin ediliyor.

Uluslararası dolaşımda aracısız hizmet

Turkcell’in blok zinciri teknolojisi ile yaptığı çalışmalardan biri, iki ülke operatörleri arasında karşılıklı ödenecek ücretleri belirleyen aracı firmaların ortadan kalkacak olması. Yani bu teknoloji sayesinde, yurtdışı kullanımındaki ücretlendirmeler, blok zinciri ile aradaki üçüncü kişiye ihtiyaç duyulmadan, bire bir karşılıklı iletişimle yapılacak. Böylece süreç daha hızlı ve güvenli bir şeklilde ilerleyecek.

Kimlik Yönetimi ile kişisel verilerin korunması

Turkcell, kişisel verilerin korunması ve data güvenliği ile ilgili blockchain teknolojisiyle  sağlıklı adımlar atacak. Turkcell’in Kimlik Yönetimi çözümleri sayesinde kullanıcıların kişisel bilgilerinin korunması kolaylıkla sağlanacak. Bu sistemle birlikte, temel kimlik verileri ile, kullanıcıya ait diğer kişisel verilerin paylaşılması için bir ağ oluşturulacak. Kullanıcı, verisini başka bir kurum ile paylaştığında verinin doğruluğu blok zinciri üzerinden kontrol edilebilecek.

Bağışlar da Blockchain Üzerinden

Blockchain üzerinde geliştirilen bağış çözümünde de kimlik yönetimi için kurulan aynı altyapıyı kullanacak. İhtiyaç sahiplerinin bilgileri blockchainde saklanarak, bağış yapacak kişilerle ihtiyaç sahipleri buluşturulacak. Örneğin ihtiyaç sahibi bir öğrenciye yardım durumunda, öğrenci belgesinin, transkriptini ve maddi durumunu gösteren belgelerini, ilgili kurumlarca blockchaine yazılmasına ve belirtilen koşullara uyanlara bağış yapılmasını sağlayacak.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.21%
$42,828.00
$518.22
Ethereum (ETH)
2.81%
$2,950.01
$82.90