Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Turkcell, Mobil Dünya Kongresinde Blockchain Teknlojisini Tanıttı

Turkcell, Mobil Dünya Kongresinde Blockchain Teknlojisini Tanıttı

Geçtiğimiz gün İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen, GSMA Mobil Dünya Kongresinde, Türk teknoloji devi Turkcell de yerini aldı. Turkcell geliştirdiği bazı ürünlerin ve hizmetlerin yanı sıra, blockchain teknolojisi ile ilgili  çalışmlarını da tanıttı.

Dünyanın en büyük teknoloji furalarından biri olan GSMA Mobil Dünya Kongresine katılan Turkcell, blockchain teknolojisi ile geliştirdiği çalışmalar, uluslararası dolaşım, kimlik yönetim ve bağış alanlarında hizmet sunacak. Gerçekleşen bu unsurlar sayesinde zaman tasarrufu sağlanırken, hızlı, şeffaf ve güvenilir platform imkanı sağlanacak. Blockchain teknolojisinin, etkili olacağı sektörler arasında finans, tedarik zinciri ve lojistik, kimlik yönetimi, perakende ve e-ticaret ve sağlık olarak tahmin ediliyor.

Uluslararası dolaşımda aracısız hizmet

Turkcell’in blok zinciri teknolojisi ile yaptığı çalışmalardan biri, iki ülke operatörleri arasında karşılıklı ödenecek ücretleri belirleyen aracı firmaların ortadan kalkacak olması. Yani bu teknoloji sayesinde, yurtdışı kullanımındaki ücretlendirmeler, blok zinciri ile aradaki üçüncü kişiye ihtiyaç duyulmadan, bire bir karşılıklı iletişimle yapılacak. Böylece süreç daha hızlı ve güvenli bir şeklilde ilerleyecek.

Kimlik Yönetimi ile kişisel verilerin korunması

Turkcell, kişisel verilerin korunması ve data güvenliği ile ilgili blockchain teknolojisiyle  sağlıklı adımlar atacak. Turkcell’in Kimlik Yönetimi çözümleri sayesinde kullanıcıların kişisel bilgilerinin korunması kolaylıkla sağlanacak. Bu sistemle birlikte, temel kimlik verileri ile, kullanıcıya ait diğer kişisel verilerin paylaşılması için bir ağ oluşturulacak. Kullanıcı, verisini başka bir kurum ile paylaştığında verinin doğruluğu blok zinciri üzerinden kontrol edilebilecek.

Bağışlar da Blockchain Üzerinden

Blockchain üzerinde geliştirilen bağış çözümünde de kimlik yönetimi için kurulan aynı altyapıyı kullanacak. İhtiyaç sahiplerinin bilgileri blockchainde saklanarak, bağış yapacak kişilerle ihtiyaç sahipleri buluşturulacak. Örneğin ihtiyaç sahibi bir öğrenciye yardım durumunda, öğrenci belgesinin, transkriptini ve maddi durumunu gösteren belgelerini, ilgili kurumlarca blockchaine yazılmasına ve belirtilen koşullara uyanlara bağış yapılmasını sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

YAM Finance Üçüncü Versiyonu Duyurdu, YAM Fiyatı %40 Arttı

Yam Finance, bu haftanın sonunda yeniden başlayacağını duyurdu. Bu duyurunun ardından v2 token fiyatları %40 civarında arttı. Yam Finance,...

Bitcoin Reklamları Hong Kong Sokaklarını Turuncuya Boyadı

Bitcoin Association of Hong Kong (BAHK) isimli bir Bitcoin topluluğu, vatandaşların "kendi kendilerinin bankaları olmaya" teşvik etmek amacıyla, Bitcoin merkezli reklamları Hong...

TRA Taraftar Token Satış Tarihi Belli Oldu

Trabzonspor, Chiliz ortaklığı ile, 2 saat sürecek olan TRA Taraftar Token satışını 22 Eylül Salı günü saat 15:00’de başlatacağını açıkladı.

Pantera Capital: Gelecekteki Enflasyon Kripto Para Fiyatlarını Artıracak

Kripto odaklı girişim şirketi Pantera Capital yöneticileri, gelecekteki enflasyonun Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatlarını artıracağını düşünüyor. Yeni bir...