bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,485.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,481.06
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $416.28
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinTürkiye'nin ilk Bitcoin Cinayeti Davasında Karar Açıklandı

Türkiye’nin ilk Bitcoin Cinayeti Davasında Karar Açıklandı

Eylül 2017 tarihinde, 23 yaşındaki Şükrü Mert ERSOY Antlaya’nın Serik ilçesine bağlı Kadriye mahallesinde arabanın arkasında dövülüp ve boğularak öldürülmüştü. Bunun üzerine soruşturma başlatan polis, cinayetin ERSOY’un hesabındaki Bitcoinlerni almak için işlendiğini ortaya çıkarmıştı.

Olayla ilgisi bulunan Moray Akça, Fırat Burun, Sergen Yasak, Seydo Salacak ve Mehmet Yeşilkaya 5 sanık kasten adam öldürmek suçundan tutuklaınmştı. Bu olay Türkiye’nin ilk Bitcoin cinayeti olarak tarihe geçmişti.

Bugün Manavgat 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıklar hakkında ‘kasten öldürme’ ve ‘yağmaya teşebbüs’ suçlamasıyla açılan davanın karar duruşması yapıldı. Duruşmaya tüm sanıklar, mahkeme salonuna gelmeden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Alanya Cezaevi’nden katılıdı. Öldürülen Şükrü Mert Ersoy’un babası Turgut Ersoy’la avukatlar ve sanık yakınları duruşma salonunda yerlerini aldı.

Mahkeme heyeti, sanıklar Moray Akça, Fırat Burun, Sergen Yasak ve Mehmet Yeşilkaya’yı ‘Bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla kasten öldürme‘ suçundan ayrı ayrı önce ağırlaştırılmış ömür boyu, ‘birden fazla kişiyle gece vakti nitelikli yağma‘ suçundan da 12 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti gösterdikleri tutum ve davranışlar nedeniyle, kasten öldürme suçundan verilen cezayı ömür boyu hapis cezasına indirdi. Nitelikli yağma suçunun da ayrıca teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle cezayı 7 yıl 6 aya indirdi. Sanık Seydo Salacak’a ise ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası veren mahkeme heyeti, yaptığı yardım nedeniyle cezasını önce 15 yıla ardından sanığın duruşmalardaki tutum ve davranışları nedeniyle 12 yıl 6 aya indirdi. Sanık Seydo Salacak’a da ‘gece vakti nitelikli yağma‘ suçundan ise 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Kacılı ailenin yüreğine su serpti

Duruşmanın ardından açıklama yapan baba Turgut Ersoy’un avukatı Etem Erman Güneş, “17 ay süren hukuk mücadelemiz nihayet son buldu ve suçlular yerel mahkemece cezalandırıldı ancak istinaf ve Yargıtay süreçlerinin de takipçisi olacağız. Belki gideni geri getirmez ama bu karar bir nebze de olsa acılı ailenin yüreğine su serpti” dedi.

 

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.79%
$48,485.00
$867.88
Ethereum (ETH)
0.29%
$3,481.06
$10.10