Uber Hacklendi, Kullanıcı Bilgileri Çalındı! Mobil Cüzdanlar Riskte mi?

Dünya çapında büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan yenilikçi taksi şirketi Uber hacklendi. Sürücüler ve kullanıcılarının çoğunun kişisel bilgilerinin saldırıya...

0

Dünya çapında büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan yenilikçi taksi şirketi Uber hacklendi. Sürücüler ve kullanıcılarının çoğunun kişisel bilgilerinin saldırıya uğradığını ve hackerlar tarafından 57 milyondan fazla kişinin özel bilgilerinin çalındığını açıkladı. Bilgisayar korsanları, kullanıcı adlarına, isimlere, ehliyet numaralarına ve cep telefonu numaralarına erişmeyi başardılar.

Saldırı, 2016 yılında gerçekleşti ve şirket şu ana kadar bilgileri halktan gizledi. Olayı bildirmek yerine şirket, hackerlara verilerin silinmesi karşılığında fidye olarak 100.000 doları ödemeyi seçti ve olayı açıklamakta sessiz kaldı.

Şirketin şu şekilde açıklama yaptı:

“Olay anında, verilerin güvenliğini sağlamak ve bireylerin yetkisiz erişimi daha da kapatmak için acil adımlar attık, daha sonra kişileri tespit ettik ve indirilen verilerin tahrip edildiğine dair güvenceler elde ettik.Ayrıca güvenlik tedbirlerini uyguladık.”

Mobil cüzdanlar risk altında mı?

Kriptopara kullanıcıları için ana risk, mobil cüzdan uygulamaları. Adlara ve telefon numaralarına erişimi olan bilgisayar korsanları, verileri telefonda gizli tutabilir veya cep cüzdanlarına erişebilmek için telefonu bir erişim noktası olarak sıfırlayabilir. Son kurbanlar arasında Chris Burniske var, kendisinin 150.000 doları çalınmış.

Olası ani bir tehdidin olabileceği bilinmemekle birlikte, Bitcoin sahiplerinden mobil cüzdanlarda erişilen bakiyelere dikkat etmeleri ve potansiyel olarak hileli bir faaliyet olup olmadığını görmeleri için hesaplarını sık sık kontrol etmeleri öneriliyor. Dahası, kullanıcıların her zaman kripto para varlıklarının çoğunu çevrimdışı cüzdanlarda depolamaları güvenlik açısından önem arz ediyor.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.