bitcoin
Bitcoin (BTC) $49,521.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,169.52
tether
Tether (USDT) $1.01
binance-coin
Binance Coin (BNB) $575.49
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinUcuz Elektrik, Arjantin'de Bitcoin Madenciliğini Artırıyor

Ucuz Elektrik, Arjantin’de Bitcoin Madenciliğini Artırıyor

Ucuz elektrik, Arjantin’de Bitcoin madenciliğini harekete geçirdi. Elektrik faturaları ülkedeki ortalama aylık gelirin ancak %2-%3’ü kadar olduğu için madenciler evlerinden bile çalışabiliyorlar.

Düşük ekonomiye sahip ülkeler, kripto madencileri için harika noktalar olmaya devam ediyor ve sermaye kontrollerinin yeniden canlanması, Arjantin’deki madencilerin karlarını artırıyor. Haber ilk olarak Bloomberg tarafından bildirildi, daha sonra Buenos Aires Times‘da yeniden yayınlandı.

Madenciler Ucuz Elektrikten Yararlanıyor

Arjantin’de kripto madenciliği yapan Nicolás Bourbon gibi uzmanlar, bunun yerel yönetim tarafından uygulanan yeni politikalardan yararlanmak için bir fırsat olduğunu söylüyor.

“Bitcoin’in fiyat düzeltmesinden sonra bile, evinden madencilik yapan herkes için elektrik maliyeti hala üretilen toplam gelirin düşük bir kısmı. Madenciler sübvansiyonların saçma olduğunu biliyorlar. Sadece bundan faydalanıyorlar.”

Kolombiya, Şili ve Brezilya ile karşılaştırıldığında, elektrik faturaları Arjantin’deki ortalama aylık gelirin ancak %2-%3’ü kadar ve bu da onu kıtanın Venezuela’dan sonraki en ucuz ülkelerinden biri yapıyor.

Bitfarm Arjantin’i Hedefliyor

Kanadalı bir madencilik firması olan Bitfarm, özel bir Arjantinli enerji üreticisi ile bir enerji satın alma anlaşması imzaladı ve bu, firmanın 2022’de Patagonya’da toplam 55.000 makine kullanarak kripto para çıkarmasını sağladı. Sözleşme sekiz yıl sürecek ve etkin maliyeti kilovat/saat başına 0.022 olacak.

Konuyla ilgili konuşan Bitfarms Başkanı Geoffrey Morphy verdiği bir röportajda;

“Elektrik üretim sistemlerini aşırı kurmuş yerler arıyorduk. Arjantin’de ekonomik faaliyet düştü ve güç tam olarak kullanılmıyor. Yani bu bir kazan-kazan durumuydu” dedi.

Arjantinliler Ekonomik Sorunların Ortasında Kriptoyu Kucaklıyor

Arjantin’de yaşanan ekonomik krizler, kripto para kullanımını önemli ölçüde artırdı. Mevcut enflasyon oranı yıllık yaklaşık %50 ve vatandaşlar yasal olarak ayda ortalama sadece 200 dolar kazanabiliyorlar. Bununla birlikte Arjantinliler artık kripto varlıkları bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak benimsiyor.

Arjantin pezosu zamanla değer kaybetmeye devam ederken Binance ve Coinbase’deki kripto para hesapları ülkede yükselmeye devam ediyor. Bu yüzden madencilerin artık ucuz elektrikten yararlanmak için ülkeyi seçmesi şaşırtıcı değil.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
7.87%
$49,521.00
$3,897.30
Ethereum (ETH)
1.32%
$4,169.52
$55.04