bitcoin
Bitcoin (BTC) $33,133.00
ethereum
Ethereum (ETH) $1,866.81
tether
Tether (USDT) $0.998725
binance-coin
Binance Coin (BNB) $291.70
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoin Ülkelerdeki Ekonomik Kargaşayı Önlemek İçin Kullanılabilir

Bitcoin Ülkelerdeki Ekonomik Kargaşayı Önlemek İçin Kullanılabilir

Cezayir, son günlerde ciddi siyasi ve ekonomik bir kargaşa yaşıyor. Ülkenin şu anki durumu, Bitcoin ile ilişkiyi tekrar gözden geçirebilir.

Cezayir, büyük siyasi ve ekonomik karışıklık içinde. Ülke, Afrika’nın en büyüğü ve aynı zamanda dünyanın en büyük petrol ve gaz üreticileri arasında yer alıyor. Üstelik, protesto ve gösteriler 20 yıl boyunca görevde olan, mevcut Cumhurbaşkanı Abdelaziz Bouteflika‘nın yeniden seçilmesini engelleme amacında.

Cezayir’deki bu mevcut durum, aynı 2011 yılında da Mısır’da olan ve ‘Arap Baharı’ olarak bilinen olayları  hatırlatıyor. Tüm bu kötü geçmişe ek olarak, uzun zamandır devam eden gösterilerde Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek‘in istifası isteği de eklendi.

Bitcoin Üzerindeki Bariyeri Kaldırma Zamanı

Cezayir Hükümeti, komşusu Fas’ın attığı benzer adımların ardından 2018’de ülkenin yıllık Mali Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle Bitcoin’i yasaklamıştı. Hatta, sadece BTC kullanarak işlem yapmak değil, elde tutmak da yasaktı. 

Ancak Bitcoin, politik ve ekonomik huzursuzluk zamanlarında, fiili para birimlerine uygulanabilir iyi bir alternatif olduğunu kanıtladı.

İran’da olduğu gibi, ABD yaptırımları nedeniyle ülkedeki ekonomik istikrarsızlık, ulusal para birimi Rial’in aşırı şişirilmesine yol açtı.

Ayrıca Bitcoin, ekonomik ve politik dengesizlikle karşı karşıya olan ülkelerdeki insanlar için, spekülatif bir varlıktan çok daha fazlası olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, belki de Cezayir hükümetinin Bitcoin’e izin verme zamanı gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.63%
$33,133.00
$871.40
Ethereum (ETH)
5.14%
$1,866.81
$95.95