Itaú Unibanco Ödeme İşlemlerinde Ripple’ı Kullanacak

21 Şubat’ta Ripple ekibi, Brezilya ve Latin Amerika’nın piyasa değerine göre en büyük bankası olan Itaú Unibanco’nun, sınır ötesi ödemeleri...

0

21 Şubat’ta Ripple ekibi, Brezilya ve Latin Amerika’nın piyasa değerine göre en büyük bankası olan Itaú Unibanco’nun, sınır ötesi ödemeleri ve havale işlemlerini gerçekleştirmek için Ripple’ın blockchain ağının xCurrent’ini kullanacağını açıkladı.

Ripple’ı Benimseme

Japonya’nın önde gelen ticari bankalarından biri olan SBI Holdings’tir. Onun liderliğindeki Güney Kore ve Japonya’daki çoğu büyük banka; bankalar ve kurumlar arasındaki ödeme işlem maliyetlerini düşürmek için Ripple ağının likidite platformu xRapid’den yararlanmaktadır.

 

Önümüzdeki aylarda, Itaú Unibanco, Singapur merkezli büyük bir havale hizmeti sağlayıcısı InstaReM ve Hint ticari bankası IndusInd ile birlikte, uluslararası finansal hizmet sağlayıcıları arasındaki ödemeleri ayarlamak için aktif olarak Ripple’ın xCurrent’ini kullanacak.

Ripple ekibi, Brezilya ve Kanada gibi büyük havale pazarlarındaki havale servisi sağlayıcılarının, Ripple bloğundaki ödemeleri işleme koymak için Ripple tarafından geliştirilen bir ödeme yöntemi olan xVia’yı kullanmaya başladığını belirtti.

Ripple’in geliştirme departmanı başkanı Patrick Griffin, küresel havale ve ödeme endüstrilerinde, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki işletmeler ve tüketiciler için, Ripple gibi bir blockchain çözümünün gerekliliğini vurguladı. Griffin, blockchain teknolojisinin yurtdışından kendi ülkelerine, özellikle de göçmen işçiler ve uluslararası işletmelere para gönderen bireyler için süreçlerini kolaylaştıracağını açıkladı. Griffin’in şunları ekledi:

“Ödeme sorunları, küresel bir sorundur ancak olumsuz etkisi, orantısız olarak gelişmekte olan ülkelerde çok daha fazladır. ABD’de bir öğretmen olan birinin Brezilya’daki ailesine para göndermesi ya da Hindistan’daki küçük bir işleten ve başka bir ülkede ikinci bir mağaza açmak için para taşımak isteyen kişiler gibi; dünya finans kurumlarının müşterilerine, çalışan bir ödeme sistemine sahip olmamız gerekir, onlara karşı çalışan değil.”

CCN Ocak ayında bildirdiği üzere Ripple blockchain ağı, uluslararası ödemeleri işleme koymak için MoneyGram gibi dünyanın en büyük havale sağlayıcılarından bazılarıyla ortaklık kurdu. Ripple, ABD ve gelişmekte olan bazı pazarlarda büyük bir ekosistem ve büyük havale hizmeti sağlayıcıları altında bir topluluğu kurabilirse; bireyler, düşük maliyetli Ripple’ın blockchain yoluyla hem küçük hem de büyük ödemeler gönderebilir ve alabilirler.

RippleNet; Singapur, Çin ve Asya’daki diğer ülkelerde büyük çaplı havale servisi vermektedir. InstaReM; Avustralya, Kanada, Hong Kong, Singapur ve Hindistan da dahil olmak üzere 60’dan fazla ülkede tüketicilerin başlattığı 500.000’den fazla işlemi tek başına gerçekleştirmektedir.

2018, Ripple için önemli bir yıldı ve günlük işlem miktarlarını ve kullanıcı etkinliğini artırmak yoluyla 2017’de oluşturduğu ortaklıkların meyvesini alması gereken bir dönem. 2017’de Ripple, Ripple Labs ile ortaklık kuran bankalardan gelen işlem hacminin eksikliği nedeniyle eleştirilmişti.

Önemli olan nokta, kurumların birbirlerine para gönderip alabilmeleri için merkezi olmayan ve eşler arası bir platforma sahip olması için, havale sağlayıcıları arasında bağlantı kurabilmesi.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.