bitcoin
Bitcoin (BTC) $42,698.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,929.76
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $356.34
Ana SayfaKripto Para HaberleriDeFiUniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül’de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül’den önce borsayı kullanan her ETH adresine 400 UNI gönderdi. (400 UNI Nasıl Alınır?)

UNI ilk piyasaya çıktığında 1.76$ seviyelerinden işlem gördü ve hızlıca yükseldi. UNI, şu anda CoinGecko verilerine göre 3.71$ seviyelerinde işlem görüyor.

UNI, lansmanı yapıldıktan sonra Binance, Coinbase Pro ve FTX borsaları tarafından beş saat içinde listelendi.

UNI Nedir ve Uniswap Neden Bir Yönetişim Belirteci Başlattı?

Uniswap, uzun zamandan beri bir yönetişim belirteci lansmanı planlıyordu.

Uniswap gibi merkezi olmayan bir protokol için bir yönetişim belirtecinin iki ana faydası var; bunlardan ilki, protokolün halk tarafından yönetilmesine izin vermesi, ikincisi ise kazanılan tokenlar aracılığıyla projenin istikrarını güvence altına alması.

Proje, bir yönetişim belirteci etrafında döndüğünde, token sahipleri protokolün gidişatını değiştirebilecek potansiyel olaylara oy verebilir, yani bir yönetişim belirteci, halka projenin yönünü belirleme yetkisi verir.

Uniswap ekibi; “Bağımsız olarak gelişen bir platformla son derece merkezi olmayan finansal altyapı için ürün pazarına uygunluğunu kanıtlamış olan Uniswap, artık topluluk öncülüğünde büyüme, gelişme ve kendi kendine sürdürülebilirlik için özellikle iyi bir konuma sahip” dedi.

Cryptofees.info‘dan alınan verilere göre, Uniswap alım satımları her gün 1 Milyon Dolar değerinden fazla ücretten sorumlu. Bu, Bitcoin, Binance Coin, Monero ve Litecoin‘den daha fazla.

Son 24 saatte Ethereum, Uniswap, Bitcoin ücretleri. cryptofees.info

Ethereum günde 4,25 Milyon Dolar değerinde ücret işliyor, bu da ücretlerin yaklaşık %25’inin Uniswap’ten geldiği anlamına geliyor.

Resmi UNI sürümü, token arzının %21,5’inin ekip üyelerine ve gelecekteki çalışanlara dağıtılacağını söylüyor. Tokenlar, 4 yıllık yetkilendirme ile kilitlendi, bu da takım üyelerinin tokenları yalnızca dört yıl boyunca alabileceği anlamına geliyor. İstikrarlı bir tazminat sistemi, projenin uzun vadeli gelişimini stabilize edebilir.

Yearn.finance protokolünün yaratıcısı Andre Cronje, UNI’nin lansmanı konusunda karışık hissettiğini söyledi ve UNI lansmanının zamanlamasının mükemmel olduğunu ve lansmanın Uniswap’in potansiyel bir rakibi olan SushiSwap‘e bir yanıt olduğunu da sözlerine ekledi.

Andre Cronje;

“UNI lansmanı hakkında biraz karışık hissediyorum. Lansmanın kendisi mükemmel, sürpriz bir lansman ve geçmişe dönük. UNI’nin sadece SUSHI’ye bir yanıt olduğunu hissediyorum. Başkalarının sizin için hız belirlemesine asla izin vermeyin, kendi hızınızda hareket edin” dedi.

Lansman ayrıca Uniswap’in günlük hacimde Coinbase Pro’yu geçmesinden yaklaşık iki hafta sonra geldi.

İlk kez bir Ethereum tabanlı merkeziyetsiz borsa, hacim olarak en büyük merkezi kripto borsasını aştı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.71%
$42,698.00
$1,584.10
Ethereum (ETH)
5%
$2,929.76
$146.49