Venezuela’nın Kripto Parası Petro’nun ICO’su Mart Ayında Başlıyor!

Latin Amerika hükümetinin sponsorluğundaki TeleSur haber ajansına göre, Venezuela Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakanı José Vielma Mora 8 Şubat...

0

Latin Amerika hükümetinin sponsorluğundaki TeleSur haber ajansına göre, Venezuela Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakanı José Vielma Mora 8 Şubat Perşembe günü yaptığı açıklamada, yabancı yatırımcıların petrol ürünlerine ilişkin ödemeleri kabul edeceğini açıkladı.

Petrol destekli kripto para Petro, hem pre-sale hem de ICO olarak ilan edildi ve ilk kez Aralık 2017’de Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından ilan edildi. Petro’nun 30 Ocak’ta yayınladığı whitepaper, petrol için bir fikir ve “hammaddelerin desteklediği güçlü bir para birimi” öngören Hugo Chavez’den geldi.

 

Mora, Brezilyalı işadamlarının Venezuela’ya 300 milyon dolar yatırım yapmaya hazır olduklarını söyledi. Bakan, Polonya, Danimarka, Honduras, Norveç ve Vietnam’ı, gıda ve ilaç karşılığında petro almaya gönüllü olacak yabancı ülkeler olarak listeledi ve toplam 435 milyon doların cebinde bulunduğunu söyledi. Mora’ya göre Kanada, Venezuela’ya “insanlar ve hayvanlar için ilaçlar” alanında yatırım yapmakla da ilgilendiğini belirtti.

Petro, Ethereum Blockchain’de öncülük edilen ERC20 tokeni olup, her petro bir varil petrol ile desteklenmektedir. Maduro, ön satışa hazırlık amacıyla 14 Ocak’ta petroda 100 milyon dolarlık emir koyulmasını emretti.

Petro’nun yaratılması, eleştirmenler ve Venezüella muhalefet parlamentosu üyeleri tarafından Petroyu Maduro’nun yaptırımlardan kaçınmasına yardımcı olabilecek hileli bir para birimi olarak görüyorlardı.

Petro’nun satış öncesi 20 Şubat- 19 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek ve 38.4 milyon mt simgesi olacak. Whitepaper’a göre satış öncesi, “tokenler başlangıç ​​tarihi ile ICO kapanışı arasında herhangi bir zamanda Petro ile değiştirilebilir”.

ICO, satış öncesi 20 Mart’tan sonra, bir gün satışa sunulacak olan 44 milyon petroya sahip olacak ve Venezuela’da bir varil petrolünün fiyatı 60 doları bulacak. Ocak 2018’in ikinci haftasında gerçekleşti. Whitepaper’a göre fiyat piyasa dalgalanmalarına tabi.

Beyaz kağıt, Venezüella hükümetinin petroyu ulusal vergi, harç ve kamu hizmetleri için ödeme olarak kabul edeceğini ve düzenlemelerin Kriptopara ve Ulusal Blockchain Gözlemevi tarafından yapılacağını yazıyor.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.