Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Venezuela'nın Kripto Parası Petro'nun Satışına Başlandı

Venezuela’nın Kripto Parası Petro’nun Satışına Başlandı

Venezuela, uzun bir zamandır ciddi bir ekonomik sıkıntı yaşıyordu ve yaşamaya da devam ediyor. ABD liderliğindeki ekonomik yaptırımlara karşı bir çözüm bulunamadığı için ekonomik krizin etkileriyle Venezuela parası da değerini kaybediyor. Bununla birlikte kripto paralar da Venezuela’da değer kazanmaya devam ediyor. Ülkenin kendi kripto parası Petro’nun satışına da bugün itibariyle başlandı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, geçtiğimiz yılın sonunda, finansal yaptırımları aşmak ve ekonomik anlamda iyileşme sağlayabilmek için ulusal kripto paralarını çıkarmaya hazırlandıklarını duyurmuştu.  Şimdi ise rezerv destekli Venezuela’nun kripto parası El Petro, 100 milyon adet olarak çıkarıldı. Birim fiyatı 59,07 dolar olan El Petro’nun satışına da bugün başlandı.

 

100 milyon El Petro’dan şimdilik sadece 82,4 milyon adet satılacak

İhraç edilen bir El Petro, 1 varil Venezuela petrolüne eşit olacak ve 100 milyon El Petro’dan şimdilik sadece 82,4 milyon adet satılacak. El Petro, arkasında gerçek bir varlık bulunması ile diğer kripto paralardan ayrışıyor. Venezuela’nın kripto parası El Petro’nun özellikle Ortadoğu ülkelerinin ve AB’li yatırımcıların dikkatini çekeceği düşünülüyor. Son günlerde Venezuela’yla yakın ilişkiler içinde olan Türkiye’nin de El Petro’ya yatırım yapacağı öngörülüyor.

Ayrıca hatırlatalım; Nicolas Maduro, Petro’nun Venezuela’ya “parasal egemenlik konularında ilerleme, finansal işlemleri gerçekleştirme ve ekonomik yaptırımların üstesinden gelme” konularında yardımcı olacağını belirtirken, muhalefet de bu konuda Maduro ile dalga geçerek, kripto para birimlerine geçiş için kongrenin onayını alması gerektiğini belirtmiş ve kongrenin bir bölümünün kripto paranın kurtuluş yolu olup olmadığından emin olmadığını söylemişlerdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Jim Cramer Bitcoin Hakkındaki Görüşlerini Değiştirdi

Daha önce, "Bitcoin yasa dışı para birimdir" diyen Jim Cramer, ABD Fed’in birkaç ay içinde trilyonlarca dolar basma girişiminin ardından BTC konusundaki...

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.

Pantera Capital: Gelecekteki Enflasyon Kripto Para Fiyatlarını Artıracak

Kripto odaklı girişim şirketi Pantera Capital yöneticileri, gelecekteki enflasyonun Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatlarını artıracağını düşünüyor. Yeni bir...

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...