Venezuela’nın Kripto Parası Petro Ülke Sakinlerine Satılmaya Başlandı

Venezüella hükümeti Pazartesi günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bildirdiğine göre, tartışmalı kripto para Petro şu anda resmi hükümet portalı aracılığıyla...

0

Venezüella hükümeti Pazartesi günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bildirdiğine göre, tartışmalı kripto para Petro şu anda resmi hükümet portalı aracılığıyla ülke sakinlerine satılmakta.

Mesaja dahil edilen bir infografik, Petro’nun artık hükümet tarafından onaylanan altı borsada ve hükümet portalından satın alınabileceğini gösteriyor. Süreç, Joselit Ramirez‘in madeni parayla müşteri hizmetleri sorunlarını halledeceği bildirilen hükümet tarafından atanan kripto otoritesi Sunacrip tarafından denetlenecek.

Petro Satacak Hükümet Onaylı Altı Borsa

Venezüella hükümeti, Ekim ayında daha erken bir süre önce petro ticareti yapmak için altı adet kripto borsasına yetki verdi. Venezuela haberleri Noticiero Digital‘e göre bu borsalar Bancar, Afx Trade, Cave Blockchain, Amberes Coin, Cryptia ve Criptolago olarak belirlendi.

Petro’nun resmi olarak ilan edildiği Ekim ayı başında Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 5 Kasım tarihinin, petrol rezervleri olan Venezüella’nın bu mallarının değerine göre sözde stabil olan Petro için kamuya açık olma tarihinin resmi olacağını söyledi. Aynı zamanda Petro daha önce de Venezüella hükümeti tarafından önceden çıkarılmış ve satılmıştı.

Petro’daki Tutarsızlıklar

Petro’da başka tutarsızlıklar da var gibi görünüyor. Kripto paranın resmi Twitter hesabı bu yazıyla kaldırıldı ve Petro’nun depolanması için yapılan cüzdan Google Play Store tarafından engellendi. İlk başta, Petro’nun Bitcoin, Litecoin, Ethereum ve Dash ile satın alınabileceği iddia edildi ve şu andan itibaren, token, BTC, ETH ve Venezüella bolivarı da dahil olmak üzere çeşitli fiat para birimleri için kullanılabilir.

Venezüella’nın Petro’yu ulusal para birimi olarak kullanma teklifi, ABD’li yetkililer tarafından “aldatmaca” olarak adlandırılan ve Amerikan şirketlerinin kripto para birimini kabul etmesini engelleyen Beyaz Saray’la birlikte, uluslararası toplumdan eleştiriler aldı. Venezüella’nın yerel para birimi de aşırı enflasyon nedeniyle devalüasyona uğradı ve birkaç Petro satın almak bile çoğu Venezüella vatandaşı için birkaç ay çalışmak demek.

Bu kısıtlamanın 1 Kasım’da yürürlüğe gireceği ve zaten terk etme çabalarında zorlanan binlerce insanın acımasız bir tarihine işaret edeceği belirlendi. Ayrıca hükümet Ekim ayından önce pasaport ücreti fiyatlarını da artırmıştı.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.