bitcoin
Bitcoin (BTC) $58,607.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,969.46
tether
Tether (USDT) $0.998691
binance-coin
Binance Coin (BNB) $451.72
Ana SayfaGenelVitalik Buterin: NFT'ler Sadece Zengin Ünlüler İçin Bir Kumarhane Değil

Vitalik Buterin: NFT’ler Sadece Zengin Ünlüler İçin Bir Kumarhane Değil

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, NFT’lerin hayır kurumları ve kamu mallarının finansmanı gibi sosyal amaçlara uygulanabileceğine inanıyor. Ancak teknoloji hala “zaten zengin olan ünlülere büyük ölçüde fayda sağlayan bir kumarhane” olarak görülürken değil.

Buterin, Elon Musk gibi ünlülerin NFT’leri satarak banka bakiyelerine 1 milyon dolar daha eklemelerine yardımcı olmanın çok az sosyal değeri olduğunu söylüyor. Ancak destek ve koordinasyonla, NFT’lerin toplumun diğer alanları üzerinde önemli bir etkisi olabileceğine inanıyor.

Buterin, “En Önemli Kıt Kaynak Meşruiyettir” başlıklı bir blog gönderisinde, halkın ilgisinin ve kaynakların çoğu insanın meşruiyete sahip olduğunu düşündüğü her şeye tahsis edildiğini söyledi.

“Bir üst düzey kabul modeli. Bazı sosyal bağlamda bir sonuç, bu sosyal bağlamdaki insanlar bu sonucu hayata geçirmede geniş ölçüde rollerini kabul ederler ve oynarlarsa ve her bir kişi bunu, herkesin de aynısını yapmasını beklediği için yaparsa meşrudur.”

Kısacası, insanlar başkalarının da aynısını yapacağını algılarlarsa ve özellikle de kişisel olarak kendilerine fayda sağlıyorsa koordineli bir şekilde hareket ederler. Yalnızca son birkaç ayda yarım milyar dolarlık hacim gören NFT pazarı, sürekli değişen kitlesel kamu algısı güçleri tarafından da etkilendi.

Buterin; “İnsanların hangi NFT’leri satın almayı çekici bulup hangilerini çekmedikleri bir meşruiyet meselesidir” dedi.

“Herkes bir NFT’nin ilginç olduğunu ve diğer NFT’nin sakat olduğunu kabul ederse, o zaman insanlar ilkini satın almayı kesinlikle tercih edecekler çünkü hem övünme hakları için daha yüksek değere sahip olacak, hem de sahip olmaktan kişisel gurur duyacak ve daha fazlası için yeniden satılabileceği için herkes aynı şekilde düşünüyor” diye ekledi.

Elon Musk gibi ünlülerin etkisi potansiyel olarak çok büyük. Tesla CEO’su, hem olumlu hem de olumsuz birçok durumda Bitcoin (BTC) ve daha geniş kripto para piyasasını hareket ettirmekle tanındı. Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından NFT’lere gösterilen ilginin övgüye değer olduğunu söyleyen Buterin, sosyal medya şefinin ilk tweet’ini NFT olarak 2,9 milyon dolar karşılığında hayır kurumuna açık artırmaya çıkarma kararına atıfta bulundu.

Ancak Ethereum’un kurucu ortağı, bu tür insanlara odaklanma devam ederse, NFT’lerin gerçek bir sosyal etkiye sahip olma potansiyelinin kaybolabileceğini de iddia ediyor:

“Ama aynı zamanda kaçırılmış bir fırsat da olabilirler: Elon Musk’ın tweet’ini satarak 1 milyon dolar daha kazanmasına yardım etmenin çok az sosyal değeri var, bildiğimiz kadarıyla, para sadece kendisine gitti. NFT’ler, zaten zengin olan ünlülere büyük ölçüde fayda sağlayan bir kumarhane haline gelirse, bu çok daha az ilginç bir sonuç olur.”

Buterin, bir şekilde sosyal faydayı teşvik eden nedenler için bir finansman mekanizması olarak hareket etmenin bir yöntemi olarak NFT’leri daha meşru hale getirmeye yardımcı olacak iki potansiyel yol önerdi.

Buterin, satış gelirinin bir kısmının hayır kurumlarına aktarılacağının garanti edilmesi halinde, merkezi olmayan yönetişim topluluğunun toplu onayı ile belirli NFT’leri onaylayacak merkezi olmayan bir özerk organizasyon kurulabileceğini söyledi.

Başka bir yol da, NFT ekranlarını kullanıcıların profillerine entegre etmek için sosyal medya platformlarıyla çalışmak ve paralarını yatırdıkları şeyi göstermelerine olanak sağlamak. Buterin, ilk fikirle birlikte, bu yaklaşımın kullanıcıları değerli sosyal nedenlere katkıda bulunan NFT’lere yönlendirmek için işe yarayabileceğini yazdı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.79%
$58,607.00
$1,635.14
Ethereum (ETH)
3.79%
$3,969.46
$150.44