bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,165.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,014.80
tether
Tether (USDT) $0.998938
binance-coin
Binance Coin (BNB) $472.87
Ana SayfaGenelVladimir Putin, Enerji Ticaretinde Kripto Kullanımı Sorularına Yanıt Verdi

Vladimir Putin, Enerji Ticaretinde Kripto Kullanımı Sorularına Yanıt Verdi

Rusya’da petrol ticaretinde kripto para kullanılabileceği konuşuluyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise konu ile ilgili açıklama yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto paraların bir birikim aracı haline geldiğini söylerken, petrol alım satım işlemlerinde kripto para kullanımına ilişkin de konuştu.

Enerji Kaynakları İçin Kripto Paralar Erken

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede düzenlenen Rusya Enerji Forumunda kripto paralar ve enerji sektöründeki yeri ile ilgili konuşma yaptı. Bugün konu ile ilgili CNBC’ye de konuşan Putin, dijital varlıklarla ilgili önemli tespitler yaptı.

Vladimir Putin, ülkedeki enerji kaynaklarının alım satım işlemlerinde kripto para kullanımının henüz erken olduğunu belirtti. Her ne kadar kripto paraların birikim aracı olarak değerlendirildiğini söylese de bu alanda kullanılması için bir takım düzenlemeler yapılması gerektiğini işaret etti. Kremlin’in resmi web sitesinde yayınlanan tam bir röportaj metnine göre Putin, özel kripto para birimlerinin “hesap birimi olarak hareket edebileceğini” ancak “çok istikrarsız” olduklarını söyledi.

Putin, “Kripto para petrol sözleşmeleri? Bunun hakkında konuşmak için çok erken. Bir yerden başka bir yere fon transfer etmek için işe yarıyor ama ticaret açısından, özellikle enerji kaynakları söz konusu olduğunda, bence henüz erken” dedi.

Birçok Alan Gelişmeye Devam Ediyor

Vladimir Putin buna rağmen kripto paraların gücünü küçümsemiyor. Devlet Başkanı, her alanın geliştiğini ve bu gelişimi tamamlayanların var olma hakkının olduğu dile getirdiği röportajında, kripto paraların önemli bir birikim aracı olduğunu sözlerine ekledi. Piyasanın dalgalı bir seyir izlediğini bu nedenle enerji sektöründe kullanılması için biraz daha zaman olduğuna işaret eden Putin, ilerleyen süreçlerde durumun değerlendirilebileceğine dikkat çekti.

Putin, kripto para birimlerinin “henüz hiçbir şey tarafından desteklenmediğini” söyledi. Putin, Tesla CEO’su Elon Musk’ın kripto varlıklarını “değersiz” olarak görüp görmediği sorulduğunda, hayır dedi ve kriptoyu yalnızca enerji ticareti bağlamında bir hesap birimi olarak sorguladığını açıkladı.

Vladimir Putin ayrıca kripto paraların ABD Dolarının rezerv para olarak tutulması konusunda birçok ülkenin fikrinin değiştiğine yönelik beyanda da bulundu. Dijital varlıkların bu pozisyonu baltaladığını düşünen Putin, şimdilik enerji piyasasında dolar kullanılması ile ilgili sorunlarının olmadığını da ekledi.

Rus yetkililerin akredite olmayan yatırımcıların kripto para yatırımlarını sınırlamak için yeni bir yasayı düşünmesiyle haberin gelişmesi dikkat çekici bir gelişme. Daha önce, Rus merkez bankasının, perakende yatırımcıları “duygusal” kripto alımlarından korumak için kripto borsalarındaki işlemleri yavaşlatmayı planladığı bildirilmişti.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.48%
$60,165.00
$1,492.09
Ethereum (ETH)
2.9%
$4,014.80
$116.43