Ana Sayfa İnceleme Yazıları Coin İnceleme Waves Coin; Yeni Nesil Tam Merkeziyetsiz Kriptopara

Waves Coin; Yeni Nesil Tam Merkeziyetsiz Kriptopara

Waves Coin’i basitçe “Merkezi olmayan bir blok zinciri platformu” olarak tanımlayabiliriz. Waves’i diğer kripto para birimlerinden ayıran bir çok özelliği ve avantajı bulunuyor. Transferlerin hızı, kendi blok zinciri üzerinde yeni kriptopara yaratmanıza olanak sağlaması, merkeziyetsiz borsası gibi birçok inovatif özellikleriyle gelecek vaad eden bir kriptopara.

Ortalama 1-2 dakikalık blok bulma zamanları ile blok zinciri üzerindeki transferleriniz dakikalar içerisinde gerçekleşir. Waves bu konuda gerçekten hızlı. Hele ki şu an bir Bitcoin transferi için en az 30 – 45 dakika beklediğimizi varsayarsak.. Waves, üzerinde kendi kripto para biriminizi oluşturmanıza imkan tanır; Yaklaşık sadece 1 dakika içerisinde ve 1 Waves komisyon ile Waves blok zinciri üzerinde çalışan kendi kripto paranızı üretebilirsiniz.

Waves Platformu üzerinde çalışan hızlı ve güvenilir borsa hizmeti sunmaktadır. Üstelik bir merkeze sahip olan borsaların aksine Waves Borsasındaki kripto paralarınız sizin cüzdanınızda saklanır. Bir merkeze sahip olan borsalar (PoloniEx, Bittrex, Kraken vb.) hacklenebilir, bir gün ansızın dükkanı kapatıp gidebilir, elinizde tuttuğunuz bir kripto parayı listesinden ansızın çıkartabilir. Waves Platform üzerinde çalışan merkezi olmayan borsada yukarıda bahsetmiş olduğum hiçbir problem ile karşı karşıya kalmazsınız. Yarattığınız wallet için size verilen “seed” rastgele oluşturulmuş cümlelerden oluşan anahtarı ve belirlediğiniz şifrenizi girerek cüzdanınıza erişim sağlıyorsunuz. Waves platformu, cüzdanınıza girdiğinizde gönderim, alım ve trading yapabilme imkanını sunuyor.

Waves merkezsiz borsasında herkesin söz hakkı var. Eklenecek coin, alınacak fee oranı gibi konularda oy verme hakkına herkes sahip. Waves hali hazırda hızlı bir ağa sahip, ileride NG protokolü ile mikro bloklar ayıklanacak, boş bloklar ileri itilerek daha hızlı bir ağa sahip olacak. Böylece kripto dünyasının visa sı olmaya en yakın coin olacak. Başta da bahsettiğimiz gibi Waves zincirinde çok basit bir şekilde token oluşturup projenizi hayata geçirebilirsiniz. Bu da halka arz yapan proje sayısının daha da artacağı anlamına geliyor. Uzun lafın kısası şu ana kadar kriptopara dünyasına en büyük çözümleri sunan coin Waves’dir arkadaşlar.

Waves Lite Client’e; https://waveswallet.io adresinden ulaşabilirsiniz.

Waves Madenciliği Yapılabilir mi?

Waves’de madencilik yok, 100 milyon coin ICO katılımcılarına dağıtıldı ve yeni coin üretimi yapılmıyor. Leased Proof of Stake (LPOS) denen konsensus modeliyle, blok üreten ‘masternode’lara işlem ücretleri aktarılıyor. Yeni Waves kazanmanın en iyi yolu bu işlem ücretlerine ortak olmak. Bunun için de bakiye olarak Waves bulundurmanız, ve bu bakiyenizi halihazırdaki masternode’lardan birine kiralamanız lazım.

Bunun için herhangi bir ekran kartı vs. donanım gerekmiyor, yalnızca Waves coin bakiyenizin bulunması yeterli. Kimin ne kadar çok Waves Coin’i varsa, bir sonraki blok üretimini onun yapma ihtimali o kadar artıyor. Ancak genelde yapılan uygulama, kendiniz blok üretimine bir node kurarak dahil olmak yerine, dediğim gibi Waves’lerinizi kiraya vermek. Bu da şu demek; diyelim ki sizde 10 bin Waves var, bir başkasında da 100 bin Waves Coin var ve o kişi bir full node kurup blok üretimine dahil oluyor, buna mukabil o bloklardaki transfer ücretlerini alıyor. Siz 10 bin Waves’inizi bu kişiye ‘kiraladınız’ diyelim. Bu durumda o kişi sizin Waves’leri kullanamıyor, harcayamıyor, ancak blok üretimindeki katsayısı artık 110 bin Waves’e eşdeğer oluyor, yani yeni blokları bulma ihtimali sizin katkınız ölçüsünde artıyor. Bunun karşılığında size aldığı ücretlerin 1/11’lik bir kısmı geliyor. Kabaca LPOS bu şekilde işliyor.

Geleceği Ne Olacak?

Şahsi konuşmam gerekirse Waves’in geleceği bana göre çok çok parlak. Tabi bir anda patlayacak bir şey değil. Fakat dediğim gibi, kriptopara alanına en büyük yenilikleri ve çözümleri sunan kriptopara bana göre kesinlikle Waves. Bir süredir yatırımcılarını durağan hareketleriyle üzse de uzun vadede kesinlikle kazandıracağından eminim. Belirttiğim görüşler tamamiyle şahsi düşüncelerimden ibarettir. Asla yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen kararlarınızı kendi özgür iradenizle verin arkadaşlar.

 

 

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Popüler

Uniswap Nedir? Uniswap Token Nereden Alınır?

Bu yazımızda Uniswap Nedir? sorunun yanıtını bulacağız. Uniswap ETH ve ERC20 tokenları arasında otomatik dijital varlık değişimini kolaylaştırmak için tasarlanmış Ethereum tabanlı...

Stellar Lumens (XLM), En Büyük 10 Kripto Para Arasına Nasıl Yükseldi?

Stellar Lumens nasıl oldu da en büyük on kripto para arasına girmeyi başardı? Ekosistemde hali hazırda 1000'den fazla kripto para birimi bulunuyor. Ortalama bir...

IEO Gerçekten Kârlı mı?

Binance ile başlayan IEO furyası devam ediyor. Peki hepsi karlı mı? Detaylar haberimizde... (IEO Nedir yazımızı okumak için buraya tıklayın.)

DeFi

Flamingo Finance, Verimli Tarım Lansmanını Gerçekleştirdi

NEO tabanlı Defi Projesi Flamingo Finance lansmanı, yoğun talebe neden oldu ve NEO'nun resmi cüzdanlarından birine aşırı yüklenilmesinin ardından geliştiriciler, lansmanı 24...

KuCoin Borsasından Çalınan Tokenlar Uniswap Borsasına Taşınıyor

KuCoin kripto para borsasındaki büyük bir hacking olayının ardından siber suçlular, çalınan kriptoları merkezi olmayan borsalara taşımaya devam ediyor.

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.