Waves Coin; Yeni Nesil Tam Merkeziyetsiz Kripto Para

Waves Coin’i basitçe “Merkezi olmayan bir blok zinciri platformu” olarak tanımlayabiliriz. Waves’i diğer kripto para birimlerinden ayıran bir çok özelliği ve avantajı bulunuyor. Transferlerin hızı, kendi blok zinciri üzerinde yeni kriptopara yaratmanıza olanak sağlaması, merkeziyetsiz borsası gibi birçok inovatif özellikleriyle gelecek vaad eden bir kriptopara.

Ortalama 1-2 dakikalık blok bulma zamanları ile blok zinciri üzerindeki transferleriniz dakikalar içerisinde gerçekleşir. Waves bu konuda gerçekten hızlı. Hele ki şu an bir Bitcoin transferi için en az 30 – 45 dakika beklediğimizi varsayarsak.. Waves, üzerinde kendi kripto para biriminizi oluşturmanıza imkan tanır; Yaklaşık sadece 1 dakika içerisinde ve 1 Waves komisyon ile Waves blok zinciri üzerinde çalışan kendi kripto paranızı üretebilirsiniz.

Waves Platformu üzerinde çalışan hızlı ve güvenilir borsa hizmeti sunmaktadır. Üstelik bir merkeze sahip olan borsaların aksine Waves Borsasındaki kripto paralarınız sizin cüzdanınızda saklanır. Bir merkeze sahip olan borsalar (PoloniEx, Bittrex, Kraken vb.) hacklenebilir, bir gün ansızın dükkanı kapatıp gidebilir, elinizde tuttuğunuz bir kripto parayı listesinden ansızın çıkartabilir. Waves Platform üzerinde çalışan merkezi olmayan borsada yukarıda bahsetmiş olduğum hiçbir problem ile karşı karşıya kalmazsınız. Yarattığınız wallet için size verilen “seed” rastgele oluşturulmuş cümlelerden oluşan anahtarı ve belirlediğiniz şifrenizi girerek cüzdanınıza erişim sağlıyorsunuz. Waves platformu, cüzdanınıza girdiğinizde gönderim, alım ve trading yapabilme imkanını sunuyor.

Waves merkezsiz borsasında herkesin söz hakkı var. Eklenecek coin, alınacak fee oranı gibi konularda oy verme hakkına herkes sahip. Waves hali hazırda hızlı bir ağa sahip, ileride NG protokolü ile mikro bloklar ayıklanacak, boş bloklar ileri itilerek daha hızlı bir ağa sahip olacak. Böylece kripto dünyasının visa sı olmaya en yakın coin olacak. Başta da bahsettiğimiz gibi Waves zincirinde çok basit bir şekilde token oluşturup projenizi hayata geçirebilirsiniz. Bu da halka arz yapan proje sayısının daha da artacağı anlamına geliyor. Uzun lafın kısası şu ana kadar kriptopara dünyasına en büyük çözümleri sunan coin Waves’dir arkadaşlar.

Waves Lite Client’e; https://waveswallet.io adresinden ulaşabilirsiniz.

Waves Madenciliği Yapılabilir mi?

Waves’de madencilik yok, 100 milyon coin ICO katılımcılarına dağıtıldı ve yeni coin üretimi yapılmıyor. Leased Proof of Stake (LPOS) denen konsensus modeliyle, blok üreten ‘masternode’lara işlem ücretleri aktarılıyor. Yeni Waves kazanmanın en iyi yolu bu işlem ücretlerine ortak olmak. Bunun için de bakiye olarak Waves bulundurmanız, ve bu bakiyenizi halihazırdaki masternode’lardan birine kiralamanız lazım.

Bunun için herhangi bir ekran kartı vs. donanım gerekmiyor, yalnızca Waves coin bakiyenizin bulunması yeterli. Kimin ne kadar çok Waves Coin’i varsa, bir sonraki blok üretimini onun yapma ihtimali o kadar artıyor. Ancak genelde yapılan uygulama, kendiniz blok üretimine bir node kurarak dahil olmak yerine, dediğim gibi Waves’lerinizi kiraya vermek. Bu da şu demek; diyelim ki sizde 10 bin Waves var, bir başkasında da 100 bin Waves Coin var ve o kişi bir full node kurup blok üretimine dahil oluyor, buna mukabil o bloklardaki transfer ücretlerini alıyor. Siz 10 bin Waves’inizi bu kişiye ‘kiraladınız’ diyelim. Bu durumda o kişi sizin Waves’leri kullanamıyor, harcayamıyor, ancak blok üretimindeki katsayısı artık 110 bin Waves’e eşdeğer oluyor, yani yeni blokları bulma ihtimali sizin katkınız ölçüsünde artıyor. Bunun karşılığında size aldığı ücretlerin 1/11’lik bir kısmı geliyor. Kabaca LPOS bu şekilde işliyor.

Geleceği Ne Olacak?

Şahsi konuşmam gerekirse Waves’in geleceği bana göre çok çok parlak. Tabi bir anda patlayacak bir şey değil. Fakat dediğim gibi, kriptopara alanına en büyük yenilikleri ve çözümleri sunan kriptopara bana göre kesinlikle Waves. Bir süredir yatırımcılarını durağan hareketleriyle üzse de uzun vadede kesinlikle kazandıracağından eminim. Belirttiğim görüşler tamamiyle şahsi düşüncelerimden ibarettir. Asla yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen kararlarınızı kendi özgür iradenizle verin arkadaşlar.

 

 

spot_img

Bunları Kaçırma

StormGain Borsa İncelemesi

Kripto sektörü içerisinde yer alan en iyi borsalardan birisi...

Binance, Shiba Inu’yu (SHIB) Listeliyor

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, bugün son zamanların en popüler...

Kripto Para Cüzdanı Türleri Nelerdir?

Kripto para cüzdanı kısaca bir blockchain ağıyla etkileşim kurmaya yardımcı olan...

BitTorrent Token (BTT) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

THORChain (RUNE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

Harmony (ONE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....
- Advertisement -spot_img