bitcoin
Bitcoin (BTC) $42,922.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,948.18
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $355.56
Ana SayfaKripto Para HaberleriWazirX ve Matic Network Ortak DeFi Projesini Duyurdu

WazirX ve Matic Network Ortak DeFi Projesini Duyurdu

Hindistan’ın en büyüklerinden biri olan Mumbai merkezli kripto borsası WazirX, kısa süre önce bir blockchain platformu olan Matic Network ile ortaklaşa bir merkeziyetsiz finans (DeFi) ürünü geliştirdiğini duyurdu.

Binance’in bir yan kuruluşu olan WazirX, Cumartesi günü bir blog yazısında, “Otomatik piyasa yapıcı (AMM) protokolü başlatıyoruz ve protokolü başlatmak için Matic Network ile ortaklık yapıyoruz” dedi.

Otomatik piyasa yapıcıları, bir emir defteri yardımı olmadan kripto para birimlerini listelemeyi ve değiştirmeyi kolaylaştıran algoritmik aracılardır.

Farklı tokenler için açık bir şekilde erişilebilir, zincir içi likidite havuzlarının çalıştırılmasını sağlayan Uniswap gibi AMM tabanlı merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), son birkaç ayda ticaret hacimlerinde şaşırtıcı bir büyüme yaşadı.

WazirX, “DeFi hareketi küresel olarak yükseldi ve WazirX milyarlarca kişinin DeFi ekosistemine katılmasını kolaylaştırmayı planlıyor” dedi.

İşlem Ücretlerini Düşürmek

Ancak borsa, şu anda DeFi alanına hakim olan Ethereum’un ağı yerine Matic’i seçti. WazirX CEO’su Nischal Shetty, bir Telegram sohbetinde CoinDesk’e “Yüksek işlem ücretleri ve Ethereum’daki ölçeklenebilirlik, kesinlikle yüksek hız sunan Matic’i seçmemizi sağlayan sebeptir” dedi.

Gerçekten de, Ethereum’un blok zincirinde işlem gerçekleştirmenin maliyetleri, yılbaşından bugüne kadar %3’ün üzerinde arttı. Yakın zamanlarda, ortalama işlem ücreti 6$’ın üzerine çıktı ve bu son beş yılın en yüksek seviyesi.

AMM tabanlı sistemiyle Matic’in işlem ücretleri nispeten daha düşük.

Geçen yıl, küresel kripto para borsası ve blok zinciri ekosistemi Binance tarafından satın alınan WazirX, AMM’sinin test ağını Eylül ayında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Shetty, “Binance ekibinden destek aldığımız için mutluyuz. Ekosistemin bir parçası olmak çok büyük bir avantaj.”

Hindistan vatandaşlarına hizmet veren kripto para borsalarında alım satım hacimleri, Yüksek Mahkeme’nin, Hindistan Merkez Bankası’nın kripto işlemleri üzerindeki yasağını Mart ayında kaldırmasından bu yana giderek arttı. Haftalık bitcoin eşler arası işlem hacimleri iki katına çıkarak 300 Milyon Rupi’ye (4 milyon $) ulaştı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.64%
$42,922.00
$274.70
Ethereum (ETH)
1.1%
$2,948.18
$32.43