bitcoin
Bitcoin (BTC) $61,004.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,051.12
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $475.28
Ana SayfaKripto Para HaberleriWex Borsasının Eski Başkanının Polonya'da Tutuklandığı Bilgisi Geldi

Wex Borsasının Eski Başkanının Polonya’da Tutuklandığı Bilgisi Geldi

Rusya’nın ünlü borsaları arasında yer alan ancak daha sonra yaşadığı hack olayları sonrasında kapanan Wex borsasının eski başkanı Polonya’da tutuklandı.

Uzun zamandır aranan Wex kripto borsasının eski başkanı Dmitry Vasiliev’in Polonya’nın başkenti Varşova’da olduğu bilgisine ulaşan emniyet güçleri düzenlediği operasyon ile Vasiliev’i tutukladı.

Mt. Gox Olayı ile İlişkilendiriliyor

Kripto borsalarını uzun süre takip eden kişilerin eski ismi BTC-e ile bildiği Wex kripto borsası karanlık (dark market) olarak da biliniyordu. BTC-e kapanıp yerine Vasiliev tarafından Wex borsası açılmıştı. Borsanın Mt. Gox olarak bilinen 850 bin BTC çalınma olayında yer almasa da sonrasında kara paraların borsada aklandığı iddiası gündemdeki yerini koruyor.

Vasiliev, Polonya’da herhangi bir suç işlememiş olsa da hakkında açılan dolandırıcılık davası sebebi ile aranıyordu. Bu sebeple Varşova’da olduğu bilgisine ulaşan güvenlik güçleri Wex kripto para borsasının eski sahibini tutuklamak için harekete geçti. Vasiliev’in tutuklanması 11 Ağustos olsa da bu haberin Polonya gazetelerine ulaşması bugünü buldu. Bu nedenle haber bir aydan fazladır gizli tutuluyordu. Polonya gazetesi Wyborcza bu tutuklamayı ortaya çıkarttı.

BTC-e 2017 Yılında Kapandı

BTC-e borsası 2017 yılında kapandı. Bu tarihe kadar borsanın çalışanı olan Vasiliev’in Çinli yatırımcıların kripto ticareti için uygun zemin hazırladığı iddia ediliyor. BTC-e’nin eski sahibi olan ve Fransa’da tutuklu bulunan Alexander Vinnik  6 yıl boyunca Bitcoin üzerinden 4 milyar dolar aklamakla suçlanıyor. Bu konular da soruşturma kapsamında değerlendirilmeye hazırlanıyor.

Vinnik’in tutuklanması ile birlikte Dmitry Vasiliev’in yükselişi başladı. Eski BTC-e çalışanı olan Dmitry Vasiliev, kurduğu Wex borsası ile günlük 80 milyon dolarlık işlem hacmi ile dünyanın önde gelen borsaları arasında yer almayı başarmıştı. Ancak Binance tarafından bir yıl sonra kara para iddiaları sebebi ile kara listeye alınan Wex için sonun başlangıcı başlamış, borsa bir daha toparlanamamıştı.

Alexander Vinnik

2019 yılında Dmitry Vasiliev İtalyan makamları tarafından tutuklandı, ancak iade talebinde hatalar yapıldığı ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra serbest bırakıldı.

Son zamanlarda Rusya Merkez Bankası, zorunlu müdahalenin nedeni olarak müşterilerin “duygusal” satın alımlardan korunmasını öne sürerek vatandaşlarının kripto borsalarına yaptığı ödemeleri askıya almak için yerel bankalarla işbirliğine başladı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.22%
$61,004.00
$134.21
Ethereum (ETH)
0.86%
$4,051.12
$34.84