bitcoin
Bitcoin (BTC) $42,828.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,950.01
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $355.20
Ana SayfaAnalizWrapped Bitcoin (wBTC) Piyasa Değeri Açısından 1 Milyar Dolar'ı Aştı

Wrapped Bitcoin (wBTC) Piyasa Değeri Açısından 1 Milyar Dolar’ı Aştı

Skew’den alınan verilerine göre Wrapped Bitcoin’in (wBTC) piyasa değeri 1 Milyar Dolar’ı aştı.

Bu, merkeziyetsiz finans (DeFi) pazarının 2020’deki güçlü büyümesinin yanı sıra, wBTC‘nin diğer tokenize kripto varlıkları üzerindeki hakimiyetini de gösteriyor.

wBTC, Ethereum blok zincirinde Bitcoin’in değerini temsil eden bir ERC20 belirtecidir. wBTC, Ocak 2019’da BitGo, Compound, MakerDAO ve Kyber gibi önemli DeFi platformları tarafından piyasaya sürüldü.

Kaynak: skew.com

Ocak 2020’de, wBTC’nin piyasa değeri 4 Milyon Dolar civarında seyrediyordu. Şu anda ise wBTC’nin piyasa değeri 1,19 Milyar Dolar’ın üzerinde. Bu da wBTC’nin DeFi tokenlarının toplam piyasa değerinin yaklaşık %15’ini oluşturduğunu gösteriyor.

Wrapped Bitcoin İçin Artan Talebin Arkasında Ne Var?

wBTC’ye olan talep, öncelikle Ethereum’daki DeFi protokolleriyle uyumluluğundan kaynaklanıyor. Bitcoin doğrudan Ethereum blok zincirine gönderilemediği için, Bitcoin kullanıcılarının Ethereum üzerinde çalışan DeFi hizmetlerine erişmek için BTC’yi wBTC’ye dönüştürmesi gerekiyor.

Bitcoin, wBTC biçiminde Ethereum’a ulaştığında, kullanıcılar daha sonra Ethereum ve DeFi protokollerinde wBTC kullanabilir. BTC, wBTC’ye dönüştürüldüğünde, Wrapped Bitcoin oluşturmaya katkıda bulunan büyük şirketlerden biri olan BitGo Trust‘a yatırılır. wBTC, Bitcoin’e geri sarılıncaya kadar BitGo’nun gözetiminde güvenle tutulur.

wBTC tipik olarak, karşılığında wBTC sahiplerine getiri sağlayan merkezi olmayan borsalara (DEX) likidite sağlamak için kullanılır. Riskler olsa da wBTC, kullanıcıların BTC varlıkları ile istikrarlı getiri elde etmelerini sağlar.

Wrapped Bitcoin’e yönelik artan talep, DeFi pazarına giren ve büyük olasılıkla getiri elde etmek için BTC varlıklarını kullanma vaadinden kaynaklanan artan sayıda yatırımcı olduğunu gösteriyor.

Çok sayıda rapora göre, mevcut varlıklardan getiri elde etmenin bir yolu olarak DeFi’ye olan ilginin arttığını gören sadece perakende pazarı değil. İkinci çeyrek raporunda, kurumsal yatırımcılara hitap eden bir kripto para birimi şirketi olan Genesis Trading, kripto varlık getirisinin önemli bir ilgi gördüğünü söyledi.

Şirket şu açıklamada bulundu;

“İkinci çeyrekteki ana tema, kripto varlıklarından getiri talebiydi. Verim, kripto ve diğer varlık sınıflarında piyasaları yönlendiriyor, ancak son üç ay özellikle getiri odaklı görünüyordu. Belki de düşük oynaklıktan ya da katlanarak büyüyen altyapı ve ürün yaratıcılığından kaynaklanıyordu, ancak bu çeyrekte pek çok biçimde büyük bir ilgi artışı gördük.”

Hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar tarafından DeFi ile kullanılabilen Ethereum üzerindeki Bitcoin’in birçok tokenleştirilmiş sürümü var (tBTC, sBTC, rBTC, pBTC, imBTC, hBTC). Fakat sadece wBTC, Ethereum’daki tokenize edilmiş Bitcoin’in %73’ünü oluşturan pazar lideri oldu.

wBTC Neden Bu Kadar Baskın?

wBTC’nin diğer tokenize edilmiş kripto varlıkları üzerindeki hakimiyetinin arkasında muhtemelen üç faktör var. İlk olarak, wBTC uzun zamandır en iyi tokenize edilmiş Bitcoin durumunda ve bu nedenle güçlü bir ağ etkisine sahip. İkinci olarak, en iyi borsalar wBTC’yi desteklemeye başladı. Üçüncü olarak ise, wBTC’nin merkezi olmayan borsalarda yaygın olarak kullanılması.

ABD’de en iyi kripto para borsalarından Coinbase Pro, 19 Ekim’de resmi olarak wBTC desteğini açıkladı. Bu, Coinbase’deki traderların Bitcoin ve wBTC arasında kolayca işlem yapabileceği, böylece likidite ve erişilebilirliği artırabileceği anlamına geliyor.

Büyük borsaların desteğiyle, likidite sağlamak için daha fazla wBTC merkezi olmayan borsalara akmaya başladı. Uniswap‘in yaratıcısı Hayden Adams, var olan tüm BTC’nin %0.15’inin Uniswap’te olduğunu söyledi.

“Biraz daha az çılgınca, ancak birisi Bitcoin sayılarını merak ediyorsa 29.000 BTC (var olan tüm BTC’nin yaklaşık %0.15’i) şu anda Uniswap borsasında bulunmakta.”

Büyük borsalardan gelen desteğin birleşmesi, DeFi’nin genel büyümesi, merkezi olmayan borsalarda artan kullanım ve ağ etkisi, muhtemelen WBTC’nin tokenize edilmiş kripto varlık alanındaki hakimiyetinin sebebi durumunda.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.21%
$42,828.00
$518.22
Ethereum (ETH)
2.81%
$2,950.01
$82.90