bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,353.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,461.14
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $413.98
Ana SayfaKripto Para HaberleriAltcoinXRP - BTC Korelasyonu Son 3 Yılın En Düşük Seviyesine Ulaştı

XRP – BTC Korelasyonu Son 3 Yılın En Düşük Seviyesine Ulaştı

CoinMetrics verileri, Bitcoin ile XRP arasındaki 90 günlük korelasyon katsayısının 14 Şubat’ta son üç yılın en düşük seviyesi olan 0,294’e ulaştığını gösteriyor.

Bu seviye, 22 Haziran 2018’de kaydedilen zirve seviyesinden yaklaşık %66,2 oranında düştü.

Kaynak: coinmetrics.io

İki büyük kripto para birimi arasındaki korelasyon, piyasanın önceki boğa koşusunun sonuyla hala uzlaşmaya başladığı 2018 Şubat ayının başından bu yana ilk kez 0,3’ün altına düştü. Ancak 2017’de Bitcoin ve XRP, Kasım ayında bir ay boyunca birbirleriyle negatif korelasyon göstermişti.

İlk 10’da Azalan Korelasyonlar

Tarihsel olarak kripto para birimleri, Bitcoin’in muazzam pazar payı nedeniyle birbirleriyle kilit adımlarla ticaret yapma eğilimindedir.

Altcoin’ler nesnel olarak büyük ölçüde farklı temellere sahip olmalarına rağmen BTC’yi genellikle takip eder. Dahası, önemli ölçüde daha uçucu olma eğilimindedirler.

Ancak son zamanlarda gelişigüzel hareketler, en büyük kripto para birimleri arasında giderek daha yaygın hale geldi. Skew tarafından sağlanan verilere göre, ilk 10 kripto para arasındaki korelasyon son iki yılın en düşük seviyesine indi.

Düşük Korelasyon Neden İyidir

Temel olarak Bitcoin ve XRP, son birkaç aydır tamamen farklı nedenlerle hareket ediyor. İlki, enflasyona karşı korunabilecek yeni bir kurumsal yatırım sınıfı olarak geniş çapta tanınmaktan büyük ölçüde yararlanırken, ikincisi, SEC’in Ripple’a karşı davasındaki yeni gelişmeler ve bazı şüpheli ticaret faaliyetleri nedeniyle bazı anormal hareketler.

Çeşitlendirme, riskleri önemli ölçüde azaltırken getirileri artırmaya izin veren en yaygın kullanılan yatırım stratejilerinden biridir. En büyük kripto para birimiyle karşılıklı bağımlılık, yine de Bitcoin ile korelasyon gösterme eğiliminde olduklarından, herhangi bir altcoin toplama çabasını boşa çıkarabilir.

Bununla birlikte, XRP, EOS ve Cardano gibi büyük kripto para birimleri, Bitcoin ile azalan korelasyonları nedeniyle kişinin portföyünde faydalı bir hedge görevi görebilir.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.24%
$48,353.00
$599.58
Ethereum (ETH)
0.26%
$3,461.14
$9.00