bitcoin
Bitcoin (BTC) $41,951.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,882.33
tether
Tether (USDT) $1.01
binance-coin
Binance Coin (BNB) $338.73
Ana SayfaGenelXRP, Farklı CBDC'ler Arasında Köprü Görevi Görebilir

XRP, Farklı CBDC’ler Arasında Köprü Görevi Görebilir

Ripple’ın yeni teknik incelemesine göre XRP, farklı CBDC’ler arasında bir köprü görevi görebilir.

Blok zinciri şirketi Ripple, “CBDC’lerin Geleceği” başlıklı yazısında, kripto paranın farklı merkez bankası dijital para birimleri için bir köprü görevi görebileceğini söylüyor;

”Nötr köprünün bir örneği, XRP iki farklı para birimini hızlı ve verimli bir şekilde köprülemek için kullanılabilen dijital bir varlıktır.”

Ayrıca rapor, token’ın farklı CBDC’lerin değerini sürtünmesiz ve uygun maliyetli bir şekilde hareket ettirmesini mümkün kıldığını söylüyor.

Ripple, finansal katılım, yenilikçilik ve teşvik edici rekabeti CBDC’lerin temel faydaları arasında adlandırıyor. Bununla birlikte, merkez bankalarının para politikası üzerindeki kontrolünü olumlu bir özellik olarak sürdürme yeteneğinden de bahsediyor ki bu, kripto para birimi endüstrisindeki ademi merkeziyetçiliğin savunucuları için bir aforoz.

CBDC’lerin karşılaştığı zorluklar söz konusu olduğunda Ripple, birlikte çalışabilirliklerini sağlamanın önemli olduğunu söylüyor;

”Her bir CBDC, yerel pazara en iyi uyan kendi kurallarını ve politikalarını oluşturabilir. Bununla birlikte, CBDC’ler, diğer dijital para birimleri ile sorunsuz bir şekilde işbirliği yapmalarını sağlayacak toplu protokoller tarafından birleştirilmeli ve yönlendirilmelidir.”

Şirket, bu ayın başlarında merkez bankaları için özel olarak tasarlanmış XRP Ledger’in özel bir versiyonunu piyasaya süreceğini duyurdu. Satır aralarını okurken, White Paper’ın tek amacı bu yeni ürünü tanıtmak gibi görünüyor.

Şirket ayrıca, merkez bankalarını sıfırdan yeni bir tane oluşturmak yerine mevcut bir defterin özel bir versiyonunu kullanmaya teşvik ediyor;

”Bir CBDC, mevcut bir merkezi olmayan defterin özel bir versiyonu kullanılarak yayınlanabilir ve yönetilebilir. Bu, merkez bankalarına, para politikaları ve ekonomik yönetimi üzerinde yeterli merkezi kontrol sağlarken, merkezi olmayan defterlerle gelen esneklik ve işlevselliği sağlar.”

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.36%
$41,951.00
$990.04
Ethereum (ETH)
3.46%
$2,882.33
$99.73