bitcoin
Bitcoin (BTC) $58,730.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,952.01
tether
Tether (USDT) $0.999640
binance-coin
Binance Coin (BNB) $451.95
Ana SayfaKripto Para HaberleriDeFi Protokolü YAM Finance, Ödeme Hatası Sonrası Dibi Gördü!

DeFi Protokolü YAM Finance, Ödeme Hatası Sonrası Dibi Gördü!

Deneysel bir DeFi protokolü olan YAM Finance, ödeme hatasının keşfedilmesinden sonra dibi gördü. Compound, Yearn Finance ve Balancer da kısa bir süre sonra piyasa değerlerinde düşüşler yaşadı.

Deneysel bir DeFi protokolü olan YAM Finance’ın piyasa değeri 13 Ağustos’ta birkaç dakika içinde sıfıra düştü. Bununla birlikte, Compound, Yearn Finance ve Balancer dahil olmak üzere büyük DeFi tokenleri de düştü.

YAM Grafiği

Küresel pazardaki en büyük ikinci DeFi protokolü olan Compound‘un piyasa değeri de yaklaşık 100 Milyon Dolar düştü. Geçtiğimiz haftalarda güçlü bir ivme kaydeden Yearn ve Balancer da sırasıyla %7 ve %13 oranında geriledi.

COMP / USD Grafiği

YAM protokolü, Yearn Finance’tan sonra tamamen merkeziyetsiz ikinci DeFi projesi olarak DeFi alanında güç kazandı. Yam sahiplerinin, merkeziyetsiz bir yönetişim modeli uygulayarak protokolü yönetmesine izin verdi.

Ancak 13 Ağustos’ta YAM kurucu ortağı Brock Elmore, protokolde bir hata olduğunu duyurdu. Yam’ın geri ödemeli tedarik özelliğindeki hata, protokolün yönetim sistemini zora soktu.

Bu olay üzerine YAM geliştiricileri şunları yazdı:

“13 Ağustos Perşembe günü saat 07:00’de, bir yönetim önerisi sunduk ve bunu yürürlüğe koymak için bir oylama yaptık. Bundan kısa bir süre sonra güvenlik uzmanlarının yardımıyla, yeniden bağlanan hatanın yönetişim modülüyle etkileşime gireceği ve bu teklifin başarılı olmasını önleyeceği sonucuna vardık.”

Elmore daha sonraki bir tweetinde, topluluktan gelen destek için minnettar olduğunu vurguladı ve dedi ki:

”Herkesten özür diliyorum. başarısız oldum. Bugünkü çılgın destek için teşekkür ederim. kederden bıktım.”

YAM Neden Düştü ve Ardından Büyük DeFi Tokenleri Neden Art Arda Düşüş Yaşadı?

Merkezi olmayan yapısı nedeniyle Yam, ilk piyasaya sürüldüğünde, kullanıcılarının Yam kazanmak için çeşitli kripto para birimlerini paylaşmalarına izin verildi. Stake etme modeli, YAM protokolünün Yam belirteçlerini şeffaf bir şekilde dağıtmasını sağladı.

Dağıtım modeli benzersiz ve popülerdi. Bu model, BitMEX CEO’su Arthur Hayes gibi endüstri yöneticilerinin dikkatini çekti. 24 saat içinde YAM protokolünde, yaklaşık 500 Milyon Dolar’lık sermaye oluştu.

Başlangıçta YAM, Compound, Aave’s LEND, Chainlink’s LINK, Wrapped ETH (WETH), YFI, Synthetix (SNX), Maker (MKR) ve Uniswap V2 LP tokenleri için stake havuzları açtı. Yam stake havuzlarında kullanılan tokenlerin çoğu, hatadan sonra çöktü.

Yam protokoldeki geri ödeme hatasını resmen onayladıktan sonra DeFi belirteçlerinin çoğu düzeltildi. FTX üzerindeki DeFi endeksinin sürekli takas sözleşmesinin keskin bir şekilde düşmesine ve DeFi pazarının çökmesine neden oldu.

YAM’da hisseli hiçbir varlık kaybedilmezken, YAM’ın değeri sıfıra düştü. Asya merkezli bir risk sermayesi şirketi Spartan Black’in kurucu ortağı Kelvin Koh, büyük Yam sahiplerinin en çok etkilenenler olduğunu söyledi.

Kullanıcıların sahip olduğu Yam’ın çoğu stake etme yoluyla dağıtıldı, ancak bazı kullanıcılar Yam’ı Uniswap gibi merkezi olmayan borsalarda satın aldı.

YAM 2.0 İnşa Ediliyor

YAM’ın çökmesinden birkaç saat sonra, geliştiricileri bir takip ortamı gönderisinde YAM 2.0’ın devam ettiğini söylediler. Elmore, yalnızca “dört haftalık profesyonel bir denetimi varsa” bir YAM 2.0’a dahil olacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.55%
$58,730.00
$2,084.92
Ethereum (ETH)
5.23%
$3,952.01
$206.69