bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,188.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,032.23
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $474.33
Ana SayfaKripto Para HaberleriYaşanan Olaylardan Sonra Kripto Para Borsalarına Takasbank Formülü

Yaşanan Olaylardan Sonra Kripto Para Borsalarına Takasbank Formülü

Bloomberg HT’de yer alan habere göre Türkiye, Takasbank benzeri bir kurumsal yapı oluşturarak bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kripto paraları saklama ve transfer yetkilerini sınırlandırmayı planlıyor.

Son günlerde kripto para borsalarında yaşanan olumsuzlukların ardından konuyla ilgili çalışmalara başlayan Türkiye, Takasbank benzeri bir kurumsal yapı oluşturarak bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kripto paraları saklama ve transfer yetkilerini sınırlandırmayı planlıyor.

Geçen hafta kripto para gündemini oldukça fazla meşgul eden Thodex olayının arkasından kripto para borsası Vebitcoin‘de faaliyetlerini durdurma kararı almıştı. Ardından diğer kripto para borsalarından da benzer haberler geldi. Bu olayların sonrasında hükümet ve Merkez Bankası kanadından yapılan açıklamalarda, Türkiye’nin konuyla ilgili çalışmalarının kısa sürede tamamlayacağı ifade edilmişti.

Merkez Bankası bir süre önce kripto varlıkların ödemelerde doğrudan ya da dolaylı şekilde kullanılmasını yasaklamıştı. Bu adımın ardından şirketlerin kuruluşundan, çalışma alanlarına kadar bir dizi alanda değişiklikler yapılacak. Bir yetkilinin Bloomberg’e verdiği bilgilere göre düzenleme ile ilgili üç ana başlıktan bahsediliyor.

Şirketler Sadece Alım Satımlara Aracılık Yapabilecek

Üzerinde durulan ilk formül, şirketlerin kripto paraları saklama veya başka adreslere nakletme yetkilerinin sınırlandırılması gibi görünüyor. Bu kapsamda Takasbank benzeri bir yapı oluşturulabilir. Buna göre, pazarda faaliyet gösteren şirketler sadece alım satımlara aracılık yapabilecek ancak, müştelerin paraları konusunda herhangi bir tasarrufta bulunamayacak.

Hükümetin üzerinde durduğu ikinci adım ise şirketlerin sermaye yapılarıyla ilgili. Yetkili, “Bu alanda bankalardan daha zayıf, bankacılık sisteminin yanına bile yaklaşamayacak bir işleyişe izin verilmeyeceğini” vurguladı.

Bankalara Piyasaya Girişi İçin Yeşil Işık

Aynı yetkili ayrıca bankaların da bu pazara ilgi duyabileceklerini ve burada faaliyet gösterebileceklerini kaydetti. Yetkilinin verdiği bilgilere göre kripto para alış-verişi, bunların bir tasarruf aracı olarak kullanılması da belli ölçütlere bağlanabilir.

Çalışmalarda üzerinde durulan üçüncü temel konu ise kripto borsa sahiplerinin taşıması gereken ölçütlerle ilgili. Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in eğitim durumunun liseden terk olduğuna işaret eden yetkili, böylesine karmaşık bir piyasada bu eğitim düzeyindeki girişimcilerin kabul edilemeyeceğine işaret etti. Regülasyon çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önerileri doğrultusunda MASAK, SPK ve Hazine arasında yürütülüyor.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.72%
$60,188.00
$1,637.11
Ethereum (ETH)
0.68%
$4,032.23
$27.42