DeFi Platformlarında Nasıl Para Kazanılır? Yield Farming Nedir?

Kısaca anlatmak gerekirse Yield Farming, sahip olduğunuz kripto paralarınız ile daha fazla kripto para kazanmanızı sağlayan bir gelir modelidir.

Yield Farming, akıllı sözleşmeler adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla fonlarınızı başkalarına borç vermenizi sağlar. Yaptığınız hizmetler karşılığında ise kripto para olarak gelir sağlayabilirsiniz. Terimsel olarak bakıldığında gayet basit dursa da Yield Farming, oldukça karışık ve dikkat edilmesi gereken çok yönlü bir sistemdir.

Yield Farming yapanlar, gayet karmaşık stratejiler kullanırlar. Getirilerini en üst düzeye çıkarmak için kripto paralarını her zaman farklı borç verme pazarları arasında hareket ettirirler. Ayrıca, en iyi Yield Farming stratejileri konusunda da çok gizli davranırlar. Bu gizliliğin nedeni ise, bir strateji hakkında ne kadar çok kişinin bilgisi olursa, stratejinin o kadar etkisiz hale gelmesidir.

Peki Nedir Bu Yield Farming?

Özellikle 2020’de popüler hale gelen Merkeziyetsiz Finans (DeFi) hareketi, blok zinciri alanındaki inovasyonun ön saflarında yer aldı. DeFi uygulamalarını benzersiz kılan şey ise izinsiz olmasıdır. Yani İnternet bağlantısına ve desteklenen bir cüzdana sahip olan herhangi biri (veya akıllı sözleşme gibi herhangi bir şey) DeFi ile etkileşim kurabilir. Buna ek olarak DeFi, genellikle herhangi bir emanetçiye veya aracıya güvenmeyi gerektirmez.

Yield Farming, izinsiz likidite protokollerini kullanarak kripto para varlıklarıyla ödül kazanmanın yeni bir yoludur. Yield Farming, Ethereum üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan ekosistemini kullanarak herkesin pasif gelir elde etmesine izin verir. Sonuç olarak Yield Farming, yatırımcıların gelecekte HODL yapma şeklini değiştirebilir.

Likidite madenciliği olarak da adlandırılan Yield Farming, kripto para varlıklarıyla ödül oluşturmanın bir yoludur. Daha basit bir ifadeyle, kripto para birimlerini kilitlemek ve ödül almak anlamına gelir.

Bir anlamda Yield Farming, stake etme ile paralel olabilir. Bununla birlikte, arka planda çok fazla karmaşıklık vardır. Yield Farming çoğu durumda, likidite havuzlarına fon ekleyen likidite sağlayıcıları (LP) adı verilen kullanıcılarla çalışır.

Likidite havuzları, temelde fon içeren akıllı bir sözleşmedir. Havuza likidite sağlama karşılığında LP’ler ödüller kazanır. Bu ödül, temeldeki DeFi platforları veya başka bir kaynak tarafından oluşturulan ücretlerden gelebilir.

Bazı likidite havuzları ödüllerini birden fazla tokenla öder. Bu ödül tokenları, daha sonra orada ödüller kazanmak için diğer likidite havuzlarına yatırılabilir. Son derece karmaşık stratejiler olsalar da temelde Yield Farming, bir likidite sağlayıcısının bir likidite havuzuna para yatırması ve karşılığında ödüller kazanmasıdır.

Yield Farming, genellikle Ethereum’da ERC-20 tokenları kullanılarak yapılır ve ödüller de genellikle bir tür ERC-20 tokenıdır.

Bununla birlikte, zincirler arası köprüler ve diğer benzer gelişmeler DeFi uygulamalarının gelecekte blok zincirinden bağımsız hareket etmesine olanak sağlayabilir. Bu, akıllı sözleşme yeteneklerini de destekleyen diğer blok zincirlerinde çalışabilecekleri anlamına gelir.

Yield Farming yapan kişiler, genellikle yüksek verim arayışında fonlarını farklı protokoller arasında oldukça fazla hareket ettirirler. Sonuç olarak, DeFi platformları, platformlarına daha fazla sermaye çekmek için başka ekonomik teşvikler de sağlayabilir. Tıpkı merkezi borsalarda olduğu gibi, likidite daha fazla likidite çekme eğilimindedir.

Yield Farming Nasıl Çalışır?

Yield Farming sistemi, borç verme sistemi olarak da tanımlanabilir. Bu sistemde kripto parası olan kullanıcılar, kendilerinde olan kripto paraları hizmet sağlayıcısının havuzuna eklerler. Kullanıcıların ekledikleri bu kripto paralara belirli bir süre dokunulmazsa belirlenmiş oranda faiz kazanılır. Havuza eklenen kripto paralar eklendikten sonra kilitlenmiş sayılır ve belirli bir süre bu coinlere erişime izin verilmez.

Burada önemli bir risk unsuru vardır. Yatırılan coinler eğer düşüş yaşarsa, buna müdahale etme şansı yoktur.

Sistem, Yield Farming’de kilitlenmiş coinlerin karşılığında kullanıcılara ödül olarak tokenlar vermektedir.

Riskleri Nelerdir?

Yield Farming göründüğü kadar kolay değildir. Sistemin risklerinden biri akıllı sözleşmelerdir. DeFi’nin doğası gereği birçok protokol, sınırlı bütçelere sahip küçük ekipler tarafından oluşturulur ve geliştirilir. Bu, akıllı sözleşme hataları riskini artırabilir.

Saygın denetim firmaları tarafından denetlenen daha büyük protokollerde bile, güvenlik açıkları ve hatalar ortaya çıkabilir. Blok zincirinin değişmez doğası nedeniyle bu, kullanıcı fonlarının kaybına neden olabilir.

Yazının önceki kısınlarında belirttiğimiz gibi, DeFi protokolleri izinsizdir ve birbirleriyle sorunsuz bir şekilde entegre olabilir. Bu, tüm DeFi ekosisteminin, yapı taşlarının her birine büyük ölçüde bağlı olduğu anlamına gelir.

Bunun risk olarak görülme sebebi ise, yapı taşlarından sadece birinin bile amaçlandığı gibi çalışmaması durumunda tüm ekosistem zarar görebilmesidir.

Staking vs Yield Farming Arasındaki Farklar

Yield Farming, staking işlemine oldukça benzerdir. Staking modelinde kullanıcılar sadece belirli bir süre boyunca kripto paralarını cüzdanda tutma sözü vererek gelir elde ederler. Fakat Yield Farming’de bu olay daha farklı bir biçimde ilerler. Bu yenilikçi modelde kullanıcılar yatırdıkları coinleri borsa ya da cüzdanda bekleterek farming yapmış sayılmazlar. Yatırımcılar Yield Farming yapabilmek için mutlaka coinlerini DeFi havuzuna yatırmalıdırlar ve havuzun tokenlarından almalıdırlar.

Bununla beraber eğer yatırımcı Yield Farming süresi boyunca coinlerinin bir kısmını kullanırsa elinde kalan token kadar gelir elde eder.

Yield Farming Platformları

Yield Farming yapan yatırımcılar, genellikle aşağıda listelediğimiz platformlarını kullanırlar.

Yield Farming, kripto para alanındaki son çılgınlıklardan biri durumunda. Bu merkezi olmayan mali devrim gelecekte farklı birçok yeniliği de getirecek gibi duruyor. Her geçen gün sisteme farklı protokoller ve tokenlar eklenmeye devam ediyor.

Güvenilir likidite protokolleri ve diğer DeFi ürünleri kesinlikle finans, kripto ekonomi ve bilgisayar biliminin en ileri noktasında yer alıyor ve gelecekte de alacak gibi duruyor.

spot_img

Bunları Kaçırma

StormGain Borsa İncelemesi

Kripto sektörü içerisinde yer alan en iyi borsalardan birisi...

Binance, Shiba Inu’yu (SHIB) Listeliyor

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, bugün son zamanların en popüler...

Kripto Para Cüzdanı Türleri Nelerdir?

Kripto para cüzdanı kısaca bir blockchain ağıyla etkileşim kurmaya yardımcı olan...

BitTorrent Token (BTT) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

THORChain (RUNE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

Harmony (ONE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....
- Advertisement -spot_img