bitcoin
Bitcoin (BTC) $43,106.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,968.47
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $357.75
Ana SayfaKripto Para HaberleriYine Hack Yine Türk Borsası

Yine Hack Yine Türk Borsası

Gün geçmiyor ki kripto para topluluğu bir hack haberi ile daha sarsılmasın. Bu sefer yine bir Türk borsası olan Bitexlive borsası hacklendiğini, saldırıya uğradığını duyurdu.

Duyuru ile birlikte çalınan fonların önemli bir kısmının Coinbase adlı yabancı global bir borsaya aktarıldığı bilgisi verildi. Bildiğiniz üzere daha kısa bir süre önce Türk borsası olan Bayebit’in  hacklendiği haberini almıştık. Bu defa yine bir Türk borsası olan Bitexlive’ın böyle bir gelişme duyurması dikkat çekti.

Borsa resmi twitter hesabından ve internet sitesinden bu duyuruyu takipçileri ile paylaştı. Duyuruya göre hack saldırısı 1 Eylül de gerçekleşmiş. Borsanın cüzdanlarından ETH, XRP, LTC ve VITAE kripto paralarının boşaltıldığı ifade ediliyor.

Borsanın yaptığı duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Borsamız 1 Eylül 2019’da saldırıya uğradı ve para kaybettik. Bu kayıptan kullanıcılarımızı korumak için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdan şüpheniz olmasın. Kullanıcılarımız zarar görmeyecek. Olayı soruşturmak için borsayı bakım moduna alıyoruz. Mümkün olan en kısa sürede sizi bilgilendireceğiz.”

Borsa aynı zamanda “4200 dolar değerinde VITAE’nin yanı sıra 1150 dolar değerinde 4350 XRP’nin çalındı” dedi. Bitexlive ayrıca hacklenmiş ve çalınmış olan XRP coinlerinin Coinbase isimli borsaya taşındığını ifade etti. Coinbase ile görüşen borsa yetkilileri henüz bir cevap alamadıklarını söylüyor.

Türk borsalarında yaşanan bu güvenlik açıkları kullanıcıları tedirgin ediyor. Herhangi bir resmi denetime tabi olmayan bu borsalar hacklendiklerini ifade ediyorlar ama bunlar iddiadan öteye geçemiyor. İçeriden herhangi bir suistimal olup olmadığı ancak resmi soruşturma sonucunda anlaşılabilecektir. Genellikle borsalar hacklenmenin faturasını kullanıcılarına kesmekte ve mağdur kitleler oluşmakta. Bitexlive’ın kullanıcıların zararını karşılayıp karşılamayacağını, yapılan açıklamalar çevresinde henüz bilmiyoruz.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.77%
$43,106.00
$1,625.10
Ethereum (ETH)
5.6%
$2,968.47
$166.23