Ana Sayfa Kripto Para Haberleri YouTube, Electrum Maskeli Zararlı Yazılım Reklamı Yayınladı

YouTube, Electrum Maskeli Zararlı Yazılım Reklamı Yayınladı

Video paylaşım platformu YouTube, yanlışlıkla Bitcoin cüzdanı Electrum için kötü amaçlı bir reklam yayınladı.

Reddit’te, ”Dikkat! Youtube, Electrum’un kötü amaçlı bir sürümünü tanıtıyor” başlığına göre, dünyanın en çok kullanılan video paylaşım platformu YouTube, Bitcoin cüzdanı Electrum için kötü amaçlı bir reklam yayınladı.

Reklama tıklayan izleyiciler, yazım hatası veya URL korsanlığı adı verilen dolandırıcılık yöntemi kullanılarak, kötü amaçlı bir bağlantıya yönlendirildi. Mrsxeplatypus adlı kullanıcı, Electrum’un kötü amaçlı reklamının nasıl çalıştığını şu şekilde açıkladı:

“Kötü amaçlı reklam, gerçek bir Electrum’un orjinal reklamı gibi gizlenmiş […] Hatta video, doğru bağlantıya gitmenizi dahi söylüyor. Ancak reklama tıklandığında, kötü amaçlı .EXE dosyası hemen indirilmeye başlıyor. Resimde gördüğünüz gibi, videonun bana gönderdiği URL electrum.org değil elecktrum.org’tur.”

 

electrum wallet

Teknoloji odaklı haber sitesi Next Web, takipçileri için yayınladığı aynı haberde, Google’ın bu tür reklamlara karşı gerekli önlemler aldığını bildirdi.

Şubat ayında, Electrum ve MyEtherWallet kullanıcılarının, kimlik avı saldırılarıyla karşı karşıya olduğu bildirilmişti. Bir Reddit kullanıcısı, Electrum’daki kimlik avı hırsızlığının, güvenlik güncellemesi şeklinde göründüğünü tespit etmişti.

Mart ayının başlarında, NoCoin isimli Google Chrome tarayıcı uzantısı, 230’dan fazla kullanıcının kripto para borsası Huobi üzerinden sahte bir Airdrop’a katılmalarını sağlamıştı. Bilgisayar korsanları, kullanıcıların kripto paralarını kötü amaçlı yazılımlardan veya kripto hırsızlığından koruyan program gibi göstererek, kötü niyetli uzantıyı programın içine gizlemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokolü bZx dün gece bir kez daha saldırıya uğradı ve akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod nedeniyle 8...

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...

Pantera Capital: Gelecekteki Enflasyon Kripto Para Fiyatlarını Artıracak

Kripto odaklı girişim şirketi Pantera Capital yöneticileri, gelecekteki enflasyonun Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatlarını artıracağını düşünüyor. Yeni bir...

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...