bitcoin
Bitcoin (BTC) $46,928.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,905.68
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $536.79
Ana SayfaGenelYouTube Kripto Dolandırıcılığı Konusunda Yatırımcıları Uyardı

YouTube Kripto Dolandırıcılığı Konusunda Yatırımcıları Uyardı

Google Tehdit Analiz Grubu (TAG) Youtube ile ilgili olarak bir rapor paylaştı. Rapora göre, kimlik avı yoluyla ele geçirilen bazı kanallar kripto dolandırıcılığı için kullanılıyor.

Google tarafından paylaşılan bilgiye göre Rusça konuşulan bir forum sitesinde ele geçirilen çok takipçili Youtube hesaplarının satıldığı ve bu kanallar üzerinden kripto dolandırıcılığı için çalışma yürütüldüğü ortaya çıktı.  

Rus Forum Sitesinde Kanal Satılıyor

Bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilen abonesi oldukça yüksek  Youtube hesaplarının Rus forum sitesinde satışa çıkartıldığı ve genellikle kripto dolandırıcılık üzerine faaliyetleri olan kişiler tarafından bu hesapların kullanıldığı aktarıldı. Konu ile ilgili olarak raporda,

“Rusça konuşulan bir forumda işe alınan bir grup hacker’a atfedilen bu kampanyanın arkasındaki aktörler, sahte işbirliği fırsatlarıyla (genellikle anti-virüs yazılımı, VPN, müzik çalarlar, fotoğraf düzenleme veya çevrimiçi oyunlar için bir demo) hedeflerini cezbeder. ), kanallarını ele geçirin, ardından ya en yüksek teklifi verene satar ya da kripto para dolandırıcılığı yayınlamak için kullanır” ifadeleri yer aldı.

Ekip, çok sayıda ele geçirilmiş kanalın kripto para dolandırıcılığı canlı akışı için yeniden markalandırıldığını gözlemledi. Ancak, kripto dolandırıcılıklarının akışı platformda gerçekten yeni değil. Kripto dolandırıcılığı ve hesap ele geçirmeleri uzun süredir devam ediyor. Aslında, bu sefer bile kripto dolandırıcılığını desteklemek için çok sayıda ele geçirilmiş Youtube kanalı kullanıldı.

“Kripto para dolandırıcılığı canlı akışı için çok sayıda ele geçirilmiş kanal yeniden markalandı. Hesap ticareti pazarlarında, ele geçirilen kanallar abone sayısına bağlı olarak 3 bin ABD Doları ile 4 bin ABD Doları arasında değişiyordu.”

Kimlik Avı Savunulması Zor Bir Alan

Youtube tarafından yapılan açıklamaya göre kimlik avı ile ele geçirilen hesapların savunulması konusunda ciddi sorunların olduğu ortaya kondu. Saldırganlar, YouTube içerik oluşturucularına bir VPN, Fotoğraf düzenleme uygulaması vb. için meşru görünen bir e-posta gönderir ve işbirliği yapmayı teklif ederek hesapları ele geçiriyorlar.

Kanal sahibiyle ürünlerini bir ücret karşılığında sergilemek için bir promosyon anlaşması imzaladıklarında, indirmek için ürünü tıkladıklarında içerik oluşturucuları asıl şey yerine kötü amaçlı bir açılış sitesine yönlendiriyorlar.

Google, bugüne kadar 1.000’den fazla alan buldu ve hızlı bir düzeltme olarak kimlik avı ve sosyal mühendislik e-postalarını, çerez hırsızlığını ve kripto dolandırıcılığı canlı akışlarını tespit etmek ve engellemek için araçlara yatırım yaptı. Mayıs 2021’den bu yana Gmail kimlik avı e-postalarının hacmini yüzde 99,6 azaltmayı başardı.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
17.96%
$46,928.00
$8,428.27
Ethereum (ETH)
15.6%
$3,905.68
$609.29