Youtube’ta Kripto Madenciliği Malware Salgını

Ars Technica 26 Ocak Cuma günü, YouTube’da bir “kriptojack” vakası tespit etti ve bu hafta Google tarafından çözüldü. Rapora göre,...

0

Ars Technica 26 Ocak Cuma günü, YouTube’da bir “kriptojack” vakası tespit etti ve bu hafta Google tarafından çözüldü.

Rapora göre, anonim bilgisayar korsanları, saldırganlar kripto para birimlerini yayımlamak amacıyla ziyaretçilerin CPU ve elektrik güçlerini tüketen reklamlar verdiler.

 

Kullanıcılar, bu hafta sosyal medyada kendilerine ait virüsten koruma programlarının, Youtube tarafından kendilerine gösterilen reklamlarda, gizli şifreleme madenciliği kodunu tespit ettiğini bildiren şikayetlerini yayınlamaya başladılar.

Siber güvenlik şirketi Trend Micro’nun raporuna göre, saldırganlar Google DoubleClick reklam platformu üzerinden madencilik malware’ini YouTube’a yerleştirmeyi başarmışlar. Reklamlar orantısız bir şekilde Japonya, Fransa, Tayvan, İtalya ve İspanya’daki kullanıcıları hedef aldı.

Reklamların yaklaşık %90’ı, abonelerinin diğer kişilerin bilgi işlem gücünü yetkisiz bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyan tartışılabilir bir kripto para madenciliği platformu olan Coinhive tarafından sağlanan JavaScript kodunu kullanıyordu.

Cuma günü Trend Micro tarafından keşfedildiğine göre; YouTube reklamları, dünya çapında Web madenci algılamalarını üç kat artırmakla yükümlü.

Kullanıcıların şikayetlerine tepki olarak, YouTube’un sahibi olan Google, durumun birkaç saat içinde çözüldüğünü açıkladı. Şirketten gönderilen bir e-postaya göre “reklamlar iki saatten daha kısa sürede engellendi ve kötü niyetli aktörler hızla platformlarımızdan kaldırıldı” dedi.

Bununla birlikte, Google’ın ek veri sağlamadığı gibi, etkinliklerin zaman dilimi hakkında kesin bir bilgi mevcut değilken; Trend Micro, kötü niyetli reklamlarla ilgili uyarıların Ocak 18 gibi erken bir tarihte ortaya çıkmaya başladığını iddia ediyor.

Bu ayın başlarında, yazılım güvenlik firması Check Point, dünya çapında işletmelerin% 55’inin saldırılardan etkilenen olduğunu belirten kripto madenciliği malware prevalansındaki keskin bir artış hakkında bir rapor yayınladı. Raporda Coinhive’in “En Çok Aranılan Kötü Amaçlı Yazılım” listesinde 1 numara olduğu ilan edildi.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.